French press – najprostsza metoda parzenia
Pomysł parzenia kawy w dzbanku z praską zaopatrzoną w sitko wymyślono we Włoszech. Udoskonalił i rozpowszechnił ją na całym świecie Francuz Faliero Bondaniniego. Prosty sposób parzenia i bardzo wygodne oddzielenie fusów od napoju sprawiły, że french press stał się swojego czasu jedną z najpopularniejszych metod przygotowywania kawy.
Budowa praski
French press to szklany lub metalowy cylinder z pokrywką, przez którą przechodzi tłok zakończony sitkiem dobrze przylegającym do ścianek naczynia. Jest to urządzenie proste i tanie. Jakość jego wykonania decyduje o powodzeniu parzenia kawy. Mankamentem w najtańszych modelach może być źle dopasowane sitko znajdujące się na końcu tłoka. Element ten powinien bardzo dokładnie przylegać do ścianek cylindra, w którym odbywa się parzenie kawy. W przeciwnym wypadku fusy będą uciekały bokami, przedostając się do gotowego naparu.
Jak przebiega parzenie?
Zmieloną kawę wsypuje się do cylindra i zalewa gorącą wodą tak, aby ją jedynie przykryć. Następnie należy zmieszać i odczekać około 30 sekund. Później wlewa się pozostałą część wody, ponownie kilkakrotnie miesza i zakłada pokrywkę. Tym razem powinno się odczekać 3-4 minuty, aby napar nabrał mocy. Dalej zdejmuje się wieczko i łyżeczką zbiera z powierzchni kawowy osad, co pozwala uzyskać czystszy w smaku napar. Na zakończenie należy ponownie nałożyć pokrywkę i spokojnym ruchem przycisnąć do dna tłok ubijając nim fusy i bez zbędnej zwłoki przelać kawę do filiżanek.
Ziarna kawy
Przede wszystkim trzeba pamiętać, by używać tylko świeżo palonej kawy. Dzięki temu napój będzie miał głęboki smak i przyjemny aromat. Ziarna powinny być zmielone dosłownie kilka minut przed zaparzeniem. Nie ma sensu robić zapasów, trzeba zmielić ich tyle, ile jest potrzebne do zaparzenia. French press wymaga, aby ziarna były grubo zmielone. W innym przypadku kawa może być mulista. Najlepiej w tym celu użyć młynka żarnowego, który równomiernie zmieli ziarna, bez tworzenia pyłu.
Wyświetlanie 1–12 z 87 wyników