Kawa ręcznie palona – jak to robimy? Szukamy najlepszych ziaren kawy. Odwiedzamy plantacje, targi, festiwale. Rozmawiamy z farmerami, traderami, wszystko po to by wybrać jak najlepsze ziarno.

Z kawą jest trochę tak jak z winem.

Jest około (powstają nowe krzyżówki) 43 odmian kawy Arabica.

Arusha, Benguet, Bergendal, Sidikalang ,Bernardina, Blue Mountain, Bourbon, Catuai, Catimor, Caturra, Charrier, Ethiopian Harar,Ethiopian Sidamo, Ethiopian Yirgacheffe, French Mission, Geisha, Guadeloupe Bonifieur, Hawaiian Kona, Java, K7, Maragogipe, Maragaturra, Mayagüez, Mocha, Mundo Novo, Orange, Yellow Bourbon, Pacamara, Pacas, Pache Colis, Pache Comum, Ruiru 11 , S795, Sagada, Santos, Sarchimor, Selection 9 (Sln 9), SL28, SL34, Sulawesi Toraja Kalossi, Sumatra Mandheling, Sumatra Lintong, Timor, Arabusta, Typica, Uganda, Brutte.

 

Dodatkowo – uprawiana w różnych państwach, plantacjach  te same odmiany smakują inaczej. Dochodzi do tego rodzaj obróbki ziarna i wybór jest naprawdę trudnym zajęciem 🙂 Daje za to bardzo dużo satysfakcji.

 

Wszystkie kawy Ingagi Coffee mają w pełni udokumentowane źródło pochodzenia, z czego jesteśmy bardzo dumni.

Wspieramy drobnych plantatorów oraz tych skupionych w kooperatywach i spółdzielniach. Utrzymując partnerskie relacje, przyczyniamy się do poprawy sytuacji życiowej i warunków pracy pracowników plantacji, co przekłada się między innymi, na otrzymywanie przez nich godnego wynagrodzenia, adekwatnego do trudu włożonego w pracę.

Gorilla Coffee szukamy kaw
Gorilla Coffee szukamy kaw
Gorilla Coffee szukamy kaw

Kawa wybrana czas na testy.

Zanim ziarna kawy trafą do dużych pieców – wypalamy ją w IKAWA wybierając dla danej kawy najlepszy profil palenia. Stopień wypalania kawy określamy cyfrowym kolorymetrem.

Wypaloną kawę należy bardzo drobno zmielić, mocno ubić by stworzyć równą i gładką płaszczyznę.

Kolorymetr – mierzy długość odbitej fali świetlnej  określając jej kolor w punktach.

Kawa przygotowana czas na cupping. Zasady cuppingu ustalone są przez stowarzyszenie SCA, której jesteśmy członkiem. Wybraną kawę w cuppingu – testujemy w różnych technikach parzenia – w zależności od rodzaju kawy są to ekspresy ciśnieniowe, kawiarki, aeropressy, french pressy i oczywiście dripery – Chemex, Kalita i Hario.

testowanie kawy Gorilla Coffee
testowanie kawy Gorilla Coffee
testowanie kawy Gorilla Coffee

Kawa wybrana – profil palenia wybrany, czas na piec bębnowy.

Kawa ręcznie palona.

Nasze kawy wypalamy ręcznie metodą mistrzowską lub inaczej mówiąc tradycyjnie. Dzięki temu doskonałe odmiany Arabiki zachowują pełnię i bogactwo aromatu.

Zielona kawa, która przyjeżdża do palarni kawy jest zapakowana w worki jutowe, najczęściej są to tzw. GrainPro Bag – czyli w środku worka jutowego jest worek foliowy, który zabezpiecza kawę przed wpływem środowiska zewnętrznego (kurz, wilgotność, suche powietrze itd.).

Najdroższe ziarna kawowca pakowane są w worki próżniowe, dzięki czemu utrzymują najwyższą jakość i świeżość. Przed wypalaniem sprawdzamy wilgotność ziaren, by dostosować odpowiedni profil palenia. To woda jest najlepszym przewodnikiem ciepła w ziarnie kawy. Wilgotność zielonych ziaren oscyluje w przedziale  9% – 13% zawartości wody.

Palarnia kawy.

Czas i temperatura palenia jest uzależniona od wielkości pieca, ilości ziarna, rodzaju ziarna oraz profilu – stopnia palenia.

piec do kawy
Wypalanie Kawy GorillaCoffee.pl
Wypalanie Kawy Gorilla Coffee

Kawa wypalona!

 

Teraz czeka ją pakowanie i podróż do Twojego domu.

Kawa po wypaleniu musi ostygnąć i chwile odpocząć. Bardzo świeża kawa nie jest zalecana do ekspresów ciśnieniowych.

Dlaczego?

Kawa w trakcie palenia przechodzi dużo procesów chemicznych zwanych Reakcją Maillarda.

Z jasnozielonej zmienia kolory na cynamonowy a nawet czarny (Italian Roast). Za zmianę koloru odpowiada melanina, która zmienia również Twój kolor skóry (sprawdź w słoneczny dzień wystawiając twarz w stronę słońca :-).

Kawa zmienia również gęstość – trochę jak popcorn 🙂 a winowajcą tej zmiany jest CO2, który uwięziony w komórkach ziarna po podgrzaniu zwiększa objętość, rozpychając ściany komórek. To również CO2 odpowiada za aromat i jego ulatnianie. CO2 jest nośnikiem aromatów.

 

Crema – na espresso czy piana podczas parzenia dripa – to właśnie CO2, który  wchodząc w kontakt z wodą ulatnia się tworząc pianę. Przy parzeniu bardzo świeżej kawy – powstaje zbyt dużo cremy – espresso możne być wtedy zbyt kwaśne, a na pewno niestabilne. CO2 wydostając się z kawy zaburza odpowiedni przepływ wody.

Dlatego kawa do espresso najlepiej jak odpocznie od 1 do nawet 3 tygodni po wypaleniu.

Kawa palona, gdy nie zostanie zapakowana, po około 30 dniach traci 1% swojej masy – to właśnie ulatniający się CO2 pozbawia kawę aromatów. By zachować jak najlepsza jakość kawy, należny używać odpowiedniego pakowania.

 

Chahan Yeretzian Professor for Analytical Chemistry, Bioanalytical Chemistry and Diagnostics z Uniwersytetu Szwajcarskiego w badaniach ustalił, że najlepsze zabezpieczenie dla świeżości kawy to trójwarstwowe opakowanie zawierające wentyl oraz strunowe zamknięcie paczki.

 

Nasze opakowania całkowicie spełnią te warunki.

Sprawdź jakie kawy znajdziesz w naszym sklepie i kawiarniach?

pakowanie kawy Gorilla Coffee
paczki kawy
wysyłamy kawę