[lessMoreVisible]
Indie — czołowy producent kawy na świecie
Indie to siódmy kraj pod względem wielkości powierzchni i drugi, jeśli chodzi o liczbę mieszkańców. Ze względu na rozległe tereny, na całym obszarze Indii panuje zróżnicowany klimat. Jednak średnie temperatury w tym kraju zaliczają się do wysokich oraz bardzo wysokich. Wpływa to oczywiście na możliwości uprawy ziaren kawy. Historia kawy w Indiach ma swój początek około roku 1600, kiedy to muzułmański pielgrzym przemycił kilka ziaren z Jemenu do Indii. Na rozkwit popularności kawy z Indii trzeba było jednak trochę poczekać. Dopiero na początku XIX wieku za sprawą działalności Brytyjczyków rozwinięto pierwsze kawowe plantacje w stanie Karnataka.
[/lessMoreVisible]
[lessMoreHidden]
Dzisiaj Indie znajdują się w światowej czołówce producentów kawy, prześcigają je tylko takie kraje jak Brazylia, Wietnam, Kolumbia i Indonezja. Skupem ziarna, a także jego eksportem zajmuje się Indyjska Rada Kawy. Szacuje się, że około 80% kawy z Indii trafia na eksport, z czego 70% kupują Niemcy, Rosja, Hiszpania, Belgia, Słowenia, Stany Zjednoczone, Japonia, Grecja, Holandia czy Francja. Natomiast same Włochy odbierają od Indii aż 29% z całego eksportu. Obecnie Indie produkują prawie 300 tysięcy ton kawowych ziaren rocznie.
Kawa z Indii — jak smakuje?
W zależności od odmiany każda indyjska kawa może smakować nieco inaczej. Natomiast w indyjskiej kawie często można wyczuć nuty kardamonu, goździków, pieprzu, gałki muszkatołowej oraz owoców tropikalnych. Popularna odmiana kawy Indian Mysore Coffee jest znana ze swojej średniej lub wysokiej cielistości (gęstości), głębokiego smaku oraz wyjątkowej kwasowości. W porównaniu do swoich zagranicznych konkurentów indyjskie ziarna są delikatniejsze, mniej kwaśne i pełne smaku.
Ich charakterystyczną cechą stanowi niezwykły aromat. Pijąc kawę z Indii, można przenieść się do świata tamtejszych przypraw i niespotykanych nigdzie indziej owoców. Wpływ na smak kawy ma nie tylko jej otoczenie czy odmiany, ale również wyjątkowy sposób obróbki ziaren.
Uprawa kawy w Indiach
Indie są jedynym krajem słynącym z tego, że ich kawowce mogą rosnąć w cieniu. Wokół kawowców rośnie wiele innych gatunków drzew, które wpływają bezpośrednio na smak kawy. Plantacje kawy w tym kraju, znajdują się na wysokości od 200 do 800 m n.p.m. Rosnąca w otoczeniu innych egzotycznych roślin kawa przechodzi aromatem wanilii, kardamonu, goździków, cynamonu, pieprzu, bananów i pomarańczy. Gęste otoczenie drzew sprawia, że indyjska kawa rośnie wolniej, dłużej dojrzewa, a dzięki temu nabiera cenionego przez smakoszy aromatu. Równie istotny jest unikatowy sposób obróbki, który wykorzystuje się w klimacie monsunowym.
Monsunowanie kawy polega na trzymaniu kawy na świeżym, wilgotnym powietrzu, co obniża jej kwasowość, co sprawia, że jest ona bardziej delikatna. Etap monsunowania trwa kilkanaście tygodni, a kończy się w momencie, gdy ziarna zaczynają nabierać charakterystycznej żółtej barwy. Większość kawowych plantacji Indii znajduje się w rejonie Karnaka, Keral i Tamil Nadu. Dzięki rządowym projektom wsparcia najuboższych plantacje pojawiają się także w obszarze Adhary, Maharasztry i Pradeshu.
Kawa Indie — popularne odmiany ziaren
Wśród kaw odmian kawy wywodzącej się z Indii należy wyróżnić między innymi:
– Arabica Plantation – to wysokiej jakości odmiana, do której skomponowania używa się wyłącznie wyselekcjonowanych ziaren o idealnym kolorze, proporcji oraz właściwościach. Ten typ ziaren poddaje się mokrej obróbce, a w smaku dominuje intensywność z lekko wyczuwalną kwasowością i goryczką. Smak tej kawy jest dość egzotyczny, można w nim wyczuć nuty pieprzu, papai czy przypraw korzennych.
– Monsooned Malabar AA – kawa poddawana monsunowaniu, uprawiana w regionie Malabar. Charakteryzuje się średnią mocą, niską kwasowością, aromatem karmelu i czekolady.
– India Mysore — kawa poddawana mokrej obróbce. W jej smaku można wyczuć czekoladę i cytrusy.
– Robusta India Cherry AA – kawa o dużej zawartości kofeiny, intensywna, gorzka. Doskonale nadaje się do espresso. Często używana jest do mieszanek z innymi odmianami.
Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą kaw indyjskich. W razie jakichkolwiek pytań lub wątpliwości chętnie służymy pomocą.
[/lessMoreHidden]
Wyświetlanie wszystkich wyników: 6