Aromat jaśminu zaklęty w ziarnku kawy


Kiedy mówimy kawa z nutą jaśminu mamy na myśli kofeinowy napój o aromacie wonnego kwiatu. Proponowane przez nas kawy mogą poszczycić się tą cechą, uzyskaną w sposób naturalny, bez dodawania specjalnych substancji zapachowych. Nuta jaśminu utrwalana jest w zielonych ziarnach w czasie ich obróbki zaraz po zbiorach, a wydobywana w trakcie palenia. Aromat jaśminu towarzyszy różnym smakom, dzięki czemu uzyskuje się wspaniały efekt końcowy, którego zalety docenić możemy kosztując kawę jaśminową w domowym zaciszu lub w dobrej kawiarni.

Utrwalanie zapachu kwiatów


O cechach kawy w dużej mierze decyduje obróbka owoców kawowca jeszcze na plantacji. Jej zadaniem jest wydobycie ziaren i ich odpowiednie wysuszenie. Stosuje się trzy metody: suchą, mokrą i miodową.

Metoda sucha (Natural) polega na wysuszeniu owoców wraz z pestkami i późniejszym oddzieleniu ich w specjalnych młynach. Obróbka ta sprzyja powstawaniu ziaren o intensywnym, mocno owocowym profilu smakowym.

Metoda mokra (Washed) to proces z użyciem wody. W mechanicznej tarce następuje zdzieranie miąższu, następnie w basenach fermentacyjnych odbywa się pozbycie jego resztek. Na koniec następuje ostateczne płukanie i suszenie. Ziarna uzyskują profil sensoryczny o bardziej intensywnej kwasowości niż te obrabiane na sucho. Kawa jaśminowa zawdzięcza swe cechy głównie tej metodzie.

Metoda miodowa (Honey, Pulped Natural) polega na mechanicznym zdarciu warstwy miąższu, suszeniu, a następnie również mechanicznym wykruszeniu i oddzieleniu ziaren. Uzyskana w ten sposób kawa, w tym kawa z nutą jaśminu, posiada owocowy profil i słodką kwasowość.

Kawa jaśminowa efektem odpowiedniego palenia


Palenie kawy jest procesem wieloetapowym. W ściśle określonych przedziałach temperatur odbywają się w ziarnach kawy reakcje chemiczne decydujące o ostatecznym smaku i aromacie. Kawa z nutą jaśminu powstaje przeważnie w trakcie tzw. palenia średniego, gdy kwasy organiczne odpowiedzialne m.in. za nutę kwiatową stopniowo ulegają rozpadowi, mieszając się z innymi smakami pojawiającymi się wraz z postępem karmelizacji cukrów.

Dzięki temu procesowi otrzymujemy kawy o smakach czekoladowych, owocowych, czy orzechowych z subtelną nutą jaśminu.


 

Wyświetlanie wszystkich wyników: 4