Kawa z nutą herbaty. Czy to możliwe?


Na pierwszy rzut oka zestawienie ze sobą tych różnych, chociaż szlachetnych, napojów zakrawa na surrealizm. Dwa odrębne, mocno charakterystyczne smaki w jednej filiżance? Odpowiadamy: jak najbardziej! Nie zapominajmy przy okazji o tym, że nie mówimy o pełnym smaku, a jedynie o nucie. Jest to coś, co działa na zmysły wyłącznie na peryferiach naszej wrażliwości. Pamiętacie czerwone jabłko o nazwie malinówka? Pachniało jabłkiem, smakowało jak stuprocentowe jabłko, a jednak gdzieś na końcu języka pozostawiało smak maliny.

Kawa z nutą herbaty oddziałuje podobnie: przez zdecydowany smak napoju dociera do naszych zmysłów delikatna nuta zielonej lub czarnej herbaty.

Skąd się bierze kawa z nutą herbaty?


W zielonym, świeżo pozyskanym ziarnie kawy drzemią setki potencjalnych smaków i aromatów. Na samym początku jest to zaledwie kilkanaście związków chemicznych, jednak odpowiednio prowadzana obróbka termiczna powoduje ich gwałtowne łączenie się, wytrącanie i powstawanie całkiem nowych. W ten sposób, wraz ze wzrostem temperatury palenia kawy, tworzą się i giną wciąż nowe nuty oraz aromaty. Wśród nich znajduje się związek identyczny do tego, który w herbacie odpowiada za nasze wrażenia smakowe. To on sprawia, że powstać może kawa z nutą herbaty.

Polowanie na smak herbaty


Palenie kawy to proces złożony i wymagający posiadania bogatej wiedzy. Ilość reakcji fizycznych i chemicznych, które zachodzą w ziarnie pod wpływem trzech zmiennych: temperatury, szybkości jej przyrostu i czasu palenia, jest tak ogromna, że nie wszystko jeszcze o nich wiemy. Więc co zrobić, by otrzymać kawę z nutą herbaty?

W olbrzymim skrócie: trzeba zastosować określoną temperaturę, w której powstają odpowiednie nuty smakowe. Następnie szybko przerwać palenie i ochłodzić ziarno. Jeżeli zostanie zrobione to w odpowiednim czasie, istnieje wielkie prawdopodobieństwo, że efektem będzie kawa z nutą herbaty.

Na zakończenie przypominamy: tak jak w jabłku malinówce smak maliny istnieje gdzieś na obrzeżach naszych doznań, tak herbata w kawie występuje również jedynie jako nuta dodana do smaków dominujących, którymi może być np. cytrus lub karmel. Takie połączenie otwiera przed nami niezwykle szeroki wachlarz nowych doznań.


 

Wyświetlanie jednego wyniku