Kawa o smaku i aromacie cytrusów i kwiatów powstaje jako efekt tzw. jasnego palenia zielonych ziaren kawowca. Przy pomocy odpowiednio dobranych parametrów wydobywa się z nich różne nuty smaków. Dlaczego czas palenia i temperatura są tak ważne? Oto kilka informacji na temat procesu przynoszącego nam radość z picia kaw o różnych naturalnych aromatach, wśród których znajduje się nasza kawa o smaku i aromacie cytrusów i kwiatów.

Kawa cytrusowo-kwiatowa powstaje na początku palenia


Zielone ziarna kawowca pachną jedynie ziemią i trawą. Dopiero pieczenie ich przez odpowiedni czas decyduje o cechach produktu końcowego. Na różnych etapach procesu efektem palenia jest kawa czekoladowo-karmelowa, kawa owocowa, orzechowa, czy kawa cytrusowo-kwiatowa. W przedziale temperatur 200–240 ° C palarnia kawy zmienia strukturę ziarna.

W pierwszej, endotermicznej (pochłaniającej energię) fazie, zwanej jasną, ziarna stają się żółte. Przerwanie w tym momencie procesu skutkuje zachowaniem wielu oryginalnych smaków i unikalnych elementów, odzwierciedlających naturalne walory kawy. Na tym etapie powstaje właśnie nasza kawa cytrusowo-kwiatowa. Swój smak zawdzięcza kwasom organicznym, które nie zdążyły jeszcze rozłożyć się i częściowo ulotnić.

Różne barwy ziarna


Następne etapy palenia to: średni- ziarna stają się jasnobrązowe, uwalniany jest aromat orzechów i przypraw ziołowych, średnio ciemny – ziarna są zdecydowanie brązowe, wskutek reakcji chemicznych pojawia się aromat czekolady i karmelu, ciemny – ziarna stają się jeszcze ciemniejsze – od ciemnobrązowego do czarnego. Oprócz czekolady czuć gorzką woń palonej kawy i jej gorycz.

Nie tylko palenie


Ważnymi czynnikami mającymi wpływ na walory kawy są warunki uprawy, a więc położenie geograficzne plantacji. Kawy pojawiające się w naszych kubkach i filiżankach pochodzić mogą z Azji, Afryki lub Ameryki Południowej i Środkowej. Najwyższą ocenę otrzymują ziarna z Brazylii, Kolumbii, Kostaryki, Kenii i Etiopii. Kawa o smaku i aromacie cytrusów i kwiatów pochodzi właśnie z tych regionów, dzięki czemu gwarantujemy Wam doskonałą jakość i niezapomniane doznania smakowe.


Wyświetlanie 1–12 z 38 wyników