?
Jak zrobić espresso krok po kroku?
Każdy barista wie, jak przygotować idealne espresso, jednak jeśli lubisz ten rodzaj kawy, równie dobrze możesz parzyć je w domu. Mogą przygotowywać je osoby, które mają klasyczny ekspres ciśnieniowy. Do jego zaparzenia sprawdza się również kawiarka, która pozwala wydobyć z ziaren kawy odpowiedni smak i aromat. Przeczytaj, jak przygotować espresso w domowych warunkach.
Kiedy można pić espresso?
Espresso jest niewielką, ale silnie skoncentrowaną kawą. Zwykle pija się ją rano, aby uzyskać potrzebnego kopa energii na początek dnia. Można także wypić je po posiłku, np. po obiedzie, aby dodać sobie trochę wigoru na popołudniowe godziny.
Dobrze jest mieć świadomość, że ze względu na wysoką zawartość kofeiny w kilku łykach kawy, espresso należy pić najpóźniej na kilka godzin przed zaśnięciem. Niestosowanie się do tej zasady sprawia, że aromatyczny napój kawowy uniemożliwi zaśnięcie i negatywnie wpłynie na jakość snu.
Dobre espresso błyskawicznie postawi Cię na nogi
Filiżanka prawdziwego włoskiego espresso stawia na nogi w kilka minut. Mocny napar ze świeżo zmielonej kawy zawiera dużą dawkę kofeiny, dlatego intensywnie pobudza organizm. Po kilku łykach znikają zmęczenie i senność, a koncentracja rośnie, dlatego jest to napój, po który często sięgają pracownicy wykonujący pracę na zmianie nocnej (np. lekarze i pielęgniarki).
Jaki ekspres do parzenia espresso?
Aby uzyskać klasyczny smak espresso, można skorzystać z ekspresu ciśnieniowego. Do wyboru mamy ekspresy automatyczne bądź kolbowe. Przygotujemy w nich nie tylko espresso, które wieńczy doskonała crema (czyli kawowa pianka), ale także espresso lungo, doppio czy szereg kaw mlecznych jak latte, cappuccino czy macchiato.
Ekspres ciśnieniowy automatyczny
Ekspres automatyczny przygotowuje klasyczne espresso za dotknięciem jednego przycisku, nawet w 25 sekund. Urządzenie pobiera od 7 do 9 gramów zmielonej kawy, w zależności od preferowanej mocy napoju. Następnie poddaje kawę działaniu gorącej wody pod ciśnieniem. Temperatura wody jest ustawiana automatycznie. Dzięki temu wydobywa ze zmielonych ziaren wszystkie nuty smakowe i nie dopuszcza do tego, by w naparze pojawił się nadmierny posmak goryczy lub kwasowość.
Ekspres ciśnieniowy kolbowy
Aby przygotować espresso w ekspresie kolbowym, należy umieścić 7-12 gram kawy na filiżankę espresso. Następnie należy ubić kawę za pomocą tampera i włożyć kolbę do uchwytu, a filiżankę pod wylewką. Teraz uruchamiamy przepływ wody i kontrolujemy czas parzenia i ilość uzyskanego naparu. Po ok. 20-25 sekundach 20-30 ml naparu będzie gotowe.
Do parzenia espresso warto wybrać ekspres wyposażony w młynek lub zakupić młynek osobno, jeśli wybrany przez nas model nie ma wbudowanej tej funkcji. Możliwość zmielenia ziaren tuż przed samym parzeniem sprawia, że espresso we własnym domu ma dokładnie taki smak i aromat, jakiego oczekujesz.
Warto wiedzieć również, że do parzenia kawy espresso nie należy używać wody źródlanej ani niegazowanej wody.
Kawiarka, czyli jak zrobić espresso bez ekspresu?
Jeśli nie masz w domu ekspresu do kawy, możesz przyrządzić espresso w kawiarce. To urządzenie, bez którego Włosi nie wyobrażają sobie poranka. Umieszcza się w nim oddzielnie wodę i kawę, a następnie ustawia się na palniku kuchenki i doprowadza wodę do wrzenia. Wówczas para wodna przedostaje się do metalowego filtra z kawą. Ekstrakcja espresso trwa kilka minut. Po ich upływie można delektować się mocną kawą.
Jak zrobić espresso idealne w kawiarce? Przede wszystkim należy zadbać o proporcje. Sitko kawiarki jest dostosowane do określonej ilości zmielonej kawy. Zawsze powinno być pełne, w przeciwnym razie kawa nie będzie miała odpowiedniego smaku. Zbyt mała ilość kawy spowoduje, że napar będzie wodnisty i nie będzie zaparzony do końca. Jednak gdy wsypiesz do sitka za dużo ziaren, kawa będzie miała nieprzyjemną gorycz. Zatem wielkość kawiarki należy dostosować do ilości filiżanek, które będziemy przygotować w kawiarce.
Jeśli chodzi o proporcje, zaleca się wsypanie 5-6 gramów zmielonej kawy na jedno espresso. Do kawiarek dedykowanych trzem filiżankom należy wsypać od 15 do 18 gramów.
Jaka kawa do espresso – ziarnista czy mielona?
Do parzenia espresso najlepiej sprawdza się kawa świeżo zmielona. Ziarna od razu po zmieleniu uwalniają większość aromatu i smaku. Taka kawa będzie miała bogaty aromat i głęboki smak.
Zakup gotowej mielonej kawy sprawia, że bezpowrotnie traci się część jej właściwości smakowych i zapachowych. Nawet szczelne opakowanie nie jest w stanie zatrzymać aromatu, dlatego już po kilku dniach od otwarcia opakowania kawy mielonej zauważa się zmiany w smaku espresso. Każda kolejna porcja kawy w filiżance jest mniej wyrazista.
Kawa espresso – ziarna Arabica czy Robusta?
Do parzenia mocnego espresso świetnie sprawdzają się specjalnie przygotowane mieszanki ziaren Arabica i Robusta. Arabica należy do najszlachetniejszej odmiany kawy. Ma stosunkowo łagodny smak, z owocowymi nutami smakowymi. Robusta z kolei ma więcej goryczki, jednak zawiera więcej kofeiny niż ziarna Arabica. Jeśli oczekujesz łagodniejszego smaku, postaw na blendy z przewagą Arabiki, z kolei, gdy chcesz szybko stanąć na nogi i podnieść poziom koncentracji – wybierz te, w których więcej jest Robusty. Do wyboru masz także dedykowane do espresso kawy 100% Arabica.
Jeśli chodzi o pochodzenie ziaren, to aby przygotować doskonałe espresso, warto wybierać mieszanki ziaren pochodzących z Ameryki Południowej lub Środkowej. Z pewnością zadowolą one kubki smakowe każdego smakosza espresso! Ziarna z tych regionów mają dobry balans i wyczuwalne nuty smakowe czekolady, orzechów, karmelu, które doskonale komponują się z mlekiem. Na bazie zaparzonego z nich espresso możemy także przygotować swoją ulubioną kawę mleczną, jak latte, cappuccino czy macchiato.
W naszym sklepie znajdziesz idealne do espresso starannie wyselekcjonowane i świeżo palone ziarna kawy doskonałej jakości o różnych profilach smakowych, w tym nasze autorskie blendy.
Pij perfekcyjne espresso w domu!
Doskonałe espresso można przygotować w domu – wystarczy wybrać odpowiedni ekspres lub kawiarkę, kupić wysokiej jakości gatunek kawy oraz zapoznać się z prostymi zasadami parzenia mocnej włoskiej kawy. Tylko tyle wystarczy, by bogaty bukiet aromatyczno-smakowy stawiał Cię na nogi w kilka minut.