Search
Logowanie Rejestracja

Sposoby parzenia kawy – kawiarka, drip, ekspres kolbowy, french press, aeropress

Jaką kawę pić ?

Odpowiedz jest prosta. Taką, jaka smakuje najlepiej 🙂 Jaka smakuje najlepiej? Tego trzeba się dowiedzieć. Co jest nam potrzebne do uzyskania idealnego smaku kawy? Po pierwsze, dobrej jakości ziarna. Po drugie, odpowiedni do danej kawy oraz własnych preferencji smakowych sposób parzenia. Poniżej kilka sposobów na doskonałą kawę.


EKSPRES KOLBOWY

 

Parzenie kawy w ekspresie kolbowym to ceremonia wymagająca czasu i cierpliwości. Jednak miłośnicy kawy doskonale wiedzą, że zostanie ona wynagrodzona wyśmienitym espresso, nieustępującym temu serwowanemu w pięknej i słonecznej Italii.

Ekspres kolbowy od momentu uruchomienia wymaga czasu, aby podgrzać znajdującą się w nim wodę. Podgrzania wymaga również kolba, którą trzeba umieścić w głowicy ekspresu, podobnie jak filiżanki, które należy ustawić na podgrzewaczu. podgrzewaczu.

W ekspresie kolbowym gorąca woda przepuszczana jest pod ciśnieniem przez zmieloną kawę znajdującą się w kolbie. Po wypełnieniu kolby odpowiednią ilością zmienionej kawy, należy wyrównać jej powierzchnię, następnie zawartość kolby docisnąć temperem. Proces parzenia powinien trwać około 25 sekund.

Ze względu na bardzo krótki kontakt wody ze zmielonym ziarnem kawy musi być ona odpowiednio zmielona, aby wydobyć wszystkie znajdujące się w niej walory smakowe i aromaty. Jeśli ziarno zostanie zmielone zbyt grubo, woda przepłynie przez nie zbyt szybko, nie dojdzie do prawidłowego procesu parzenia i kawa będzie zbyt słaba. Natomiast, jeśli kawa zostanie zmielona zbyt drobno i mocno ubita w kolbie, woda będzie miała problem z przepłynięciem i kawa będzie zbyt gorzka.

Według Narodowego, Włoskiego Instytutu Espresso (Istituto Nazionale Espresso Italiano), wzorzec dla przegotowania idealnego espresso wygląda następująco:

– 7 gramów (+/- 0,5) drobno zmielonej kawy

– Ciśnienie wody 9 bar (+/- 1)

– Temperatura parzenia 88˚ C (+/- 2)

– Czas parzenia 25 s (+/- 2,5)

– Pojemność naparu podawanego w filiżance wraz z pianką (crema) – 25 ml (+/- 2,5)

– Temperatura serwowania naparu 67˚ C (+/- 3)

– Ilość tłuszczu w naparze nie przekracza 2 mg/ml

– Ilość kofeiny nie mniejsza niż 100 mg na pojedyncze espresso

Dla jednej porcji espresso potrzebne jest ok. 7 gramów zmielonej kawy. Dla wielbicieli naprawdę mocnego espresso lub caffé crema, można przygotować pojedynczą porcję z 16 gramów zmielonej kawy. Ilość kawy, z której wykonuje się napar, powinna zależeć od preferencji smakowych.

Każdy gatunek kawy będzie zachowywał się inaczej podczas mielenia i parzenia.

Warto testować proporcje ilości kawy oraz grubości mielenia, aby odkryć walory i nuty smakowe danej kawy, które będą odpowiadały naszym gustom.
FRENCHPRESS

 

Do parzenia kawy we frenchpressie niezbędne będą: świeża woda, najlepiej filtrowana, dobrej jakości grubo mielona kawa. Doskonale sprawdzi się kawa wypalana do espresso oraz metod przelewowych.

Przy parzeniu kawy we frenchpressie, tak jak w przypadku innych metod parzenia, istotne są proporcje. Na około 100 ml wody powinno przypadać około 6 gramów kawy.

Zmielone grubo ziarno kawy wsypujemy do naczynia i zalewamy gorącą wodą (około 90° C), tak, aby dokładnie przykryć ziarno. Mieszamy i pozostawiamy na około 1 minutę.

Po tym czasie zalewamy napar pozostałą ilością wody, ponownie mieszamy. Następnie nakładamy przykrywkę nie dociskając tłoka i pozostawiamy na około 3 minuty.

Po tym czasie dociskamy tłok pokrywki do dnia naczynia, następnie przelewamy kawę do filiżanek.
AEROPRESS

 

W skład aeropresu wchodzi cylinder, tłoczek, plastikowe sitko, zestaw filtrów, mieszadełko, lejek oraz miarka na kawę. Ponadto niezbędne są stoper, filtrowana woda i kawa. Jeżeli dysponujesz tylko kawą ziarnistą – również młynek do kawy, najlepiej żarnowy.

Do parzenia w aeropresie najlepiej sprawdzi się kawa ziarnista, świeżo mielona tuż przed zaparzeniem. Idealna będzie kawa jasno palona z segmentu speciality, która odda najwięcej cennych walorów smakowych.

Do przygotowania 250/270 ml naparu potrzebujemy około 20 gramów, drobno zmielonej kawy oraz wody w temperaturze około 90° C.

Do sitka wkładamy papierowy filtr, który przelewamy wodą, dzięki czemu unikniemy papierowego posmaku kawy. Wsypujemy odmierzoną ilość zmielonej kawy, wlewamy około 50 ml gorącej wody, mieszamy kilkukrotnie i zostawiamy napar na około 30 sekund.

Następnie dolewamy pozostałą część wody, ponownie odczekujemy około 1-2 minuty.

W tym czasie możemy kilkukrotnie przemieszać kawę, dzięki czemu uzyskamy bardziej wyrazisty i mocniejszy napar.

Po upływie wymaganego czasu na cylinder należy nałożyć tłok i powoli, jednostajnym ruchem przeciskać kawę do filiżanki. Charakterystyczny dźwięk – syk, będzie znakiem, że należy zakończyć przeciskanie.

Aeropress pozwala również, na zaparzenie kawy metodą odwróconą, dzięki której uzyskamy inne walory smakowe kawy przy zastosowaniu tych samych ziaren.

Tłoczek należy włożyć do cylindra, a następnie wsypać odpowiednia ilość kawy. Kolejne czynności wykonujemy jak w metodzie tradycyjnej: zalewamy kawę niewielką ilością wody, odczekujemy, następnie zalewamy pozostałą częścią wody i doczekujemy 1-2 minuty. W między czasie możemy przemieszać kawę. Następnie zakładamy sitko z przelanym wcześniej wodą papierowym filtrem i przekładamy aeropres na naczynie, do którego będziemy wyciskać napar. Kawę przeciskamy delikatnym, jednostajnym ruchem, około 30 sekund, do chwili, kiedy usłyszmy charakterystyczny syk powierza.

Z aeropresu otrzymujemy napar zbliżony do espresso, rozcieńczony z wodą przypominał będzie americanę, a po dodaniu gorącego mleka – latte.

Parzenie w Aeropresie:

– Temperatura wody 85 -94 stopni

– Ilość drobno zmielonej kawy około 16-22 gramów na 250/270 ml wody

– Wstępne parzenie około 50 ml wody, 30 sekund

– Całkowity czas parzenia (bez czasu przeciskania kawy) około 2 minuty

– Przeciskanie kawy około 20/30 sekund
KAWIARKA

 

Kawiarka została wynaleziona w latach 30. XX wieku przez Antonio Bialettiego we Włoszech i od tamtej pory na stałe zagościła w we włoskich domach.

Kawiarka może być wykonana z aluminium bądź stali. Szczególną uwagę należy zwrócić na jakość stopu, z którego została wykonana. Słabej jakości kawiarki po zetknięciu z wysoką temperaturą i wodą mogą nadawać kawie metalicznego posmaku i uwalniać szkodliwe związki.

Bardzo istotny jest rozmiar kawiarki, który powinien być adekwatny do naszych potrzeb, ponieważ w kawiarce musimy zawsze przygotowywać napar w pełnej dedykowanej objętości.

Pojemność kawiarek oznaczona jest ilością filiżanek, jakie można otrzymać z jednorazowego parzenia.

Około 25-35 ml naparu kawy odpowiada jednej filiżance.

Kawa do parzenia w kawiarce powinna być zmielona dość drobno. Grubiej niż do espresso, ale drobniej niż do dripa. Odpowiednie mielenie ziarna spowoduje, że kawa będzie się sączyć do górnej części kawiarki, a nie gwałtownie wylewać. Zbyt drobne zmielenie ziarna może zatkać sitko i zatrzymać proces parzenia.

Do kawiarki wlewamy gorącą, przegotowaną wodę. Zabieg ten skraca czas kontaktu kawy z wysoką temperaturą, dzięki czemu uzyskamy kawę o mniejszej goryczy i lepszym smaku.

Wodę wlewamy do oznaczonej wysokości w dolnej części kawiarki.

Sitko wypełniamy kawą do wysokości rantu, delikatnie wyrównując palcem.

Kawy w sitku nie należy ubijać, wystarczy ją lekko wyrównać łyżeczką.

Zakręcamy kawiarkę i ustawimy ją na kuchence, na niskiej mocy palnika.

Proces parzenia powinien przebiegać wolno, spokojnym strumieniem.

Gdy tylko strumień kawy zmieni się na pianę i usłyszymy charakterystyczne bulgotanie, należy natychmiast zatrzymać proces parzenia poprzez zdjęcie kawiarki z palnika i przelanie kawy do filiżanek. Przetrzymanie kawiarki na palniku spowoduje, że kawa nabierze nieprzyjemnego gorzkiego i przypalonego smaku.

W kawiarce na 3 filiżanki uzyskamy około 150 ml naparu, co odpowiada 3 espresso.

Do parzenia w kawiarce doskonale sprawdzą się świeże kawy przeznaczone do parzenia espresso.DRIP

 

Drip to przelewowa metoda parzenia kawy (z ang. kapać ).

Wykorzystujemy w tym celu specjalne urządzenie, które samo podgrzewa wodę i zalewa nią kawę – ekspres przelewowy bądź naczynie szklane lub porcelanowe, które bezpośrednio umieszczamy na filiżance – drip, chemex.

W przypadku parzenia w dripie lub chemexie samodzielnie zalewamy kawę wodą, która bezpośrednio trafia do filiżanki.

Najlepszy smak kawy parzonej w dripie uzyskamy, jeśli do parzenia wykorzystamy świeżo paloną kawę, zmieloną w młynku żarnowym.

Kawę mielimy dość grubo – grubiej niż do kawiarki, ale drobniej niż do chemexa.

Dla uzyskania najlepszych efektów ziarna powinny przypominać gruboziarnisty piasek, czyli mieć wielkość około 1-1,5 milimetra.

Do parzenia kawy w dripie, najlepiej sprawdzą się single origins  (kawy jednorodne, z jednego regionu, z tej samej obróbki, z tej samej farmy lub kooperatywy).

Czas parzenia w dripie powinien wynosić około 3 minuty. Jeśli proces parzenia będzie trwał dłużej oznacza to, że kawa została zmielona zbyt drobno, natomiast jeśli parzenie trwało zbyt krótko, wówczas kawa była zmielona za grubo.

Wyjściowe proporcje do dripa, to 6 gramów kawy na 100 ml wody lub 1:15, czyli 1 gram kawy na 15 gramów wody.

Należy pamiętać o przelaniu filtra papierowego gorącą wodą, aby pozbyć się papierowego posmaku i rozgrzać urządzenie.

Następnie drip ustawiamy na naczyniu do którego będzie spływał napar, a całość na wadze.

Wsypujemy odpowiednie proporcje kawy, uruchamiamy stoper i zaczynamy polewać zmielone ziarna wodą o temperaturze 90-96º C.

Kawę polewamy niewielką ilością wody, aż w całości zostanie przez nią przykryta i pozostawiamy na 30 sekund.

Po tym czasie zaczynamy polewać kawę okrężnymi ruchami, omijając ścianki filtra.

Wodę wlewamy sukcesywnie na 2-3 razy.

Dopełnieniem całego procesu parzenia jest użycie specjalnej konewki do metod alternatywnych. Dzięki niej możemy łatwo zapanować nad strumieniem wody i dokładnością polewania.

Z najpopularniejszego DripaV60 otrzymamy zbalansowany napar, podkreślający owocowe akcenty i nuty kwiatowe. Kawa parzona tą metodą ma delikatne body, jest soczysta i zrównoważona.

Chemex daje klarowny, wręcz herbaciany napar o aksamitnej konsystencji i delikatnym body.