Search
Logowanie Rejestracja

Jaką kawę piją Polacy?

Lista artykułów blogowych
38 milionów Polaków to 38 milionów sposobów na parzenie kawy

Kawa z ekspresu i dripa, z mlekiem lub po turecku, mielona czy ziarnista – rodzajów kawy oraz sposobów jej parzenia jest tak dużo, że każdy kawosz ma swoje własne preferencje. To właśnie dlatego kawa Polaków często wygląda, ale też smakuje inaczej. A która z nich dominuje w naszych domach?

 

A jaka jest Twoja ulubiona kawa?

 

Kawa w Polsce – liczby nie kłamią!

 

Większość Polaków nie wyobraża sobie dnia bez ulubionej kawy – aż 83% rodaków przyznaje, że pije ją codziennie. Wielu kawoszy nie kończy jednak na jednej filiżance – 52% badanych wypija ich nawet kilka dziennie. Godny odnotowania jest również fakt, że coraz większe grono amatorów czarnego naparu chętnie sięga po kawy z wyższej półki, testuje różne smaki i alternatywne metody parzenia. Kawowa świadomość Polaków rośnie, a otwartość na nowe rozwiązania przejawia się choćby w bogatej ofercie kawiarni, w których poza klasycznym espresso, cappuccino czy caffé latte klienci mają do wyboru również caffé lungo, flat white, espresso macchiato czy cold brew (a to zaledwie kilka propozycji). Jeśli doliczyć tego liczne fantazyjne kawowe wariacje z dodatkami, oferta staje się jeszcze szersza.

 

 

 

Ranking kawy – co lubią Polacy?

 

Według statystyk większość Polaków przygotowuje kawę w najprostszy możliwy sposób – zalewając zmielone ziarna wrzątkiem. Około 1/3 kawoszy zaparza ją w ekspresie ciśnieniowym, a 1/5 w ekspresie przelewowym, przy czym 15% z nich korzysta z ekspresu na kapsułki. Nie brakuje także amatorów kawy z kawiarki oraz tygielka, jak również miłośników metod alternatywnych, takich jak chemex czy drip. Ponadto klienci coraz chętniej wybierają też kawy ziarniste przeznaczone do samodzielnego zmielenia przed parzeniem, mając świadomość, że zapewniają one napojowi znacznie bogatszy aromat niż kawy rozpuszczalne czy już zmielone. Można zauważyć także prawidłowość dotyczącą kawy z mlekiem i espresso, tę pierwszą wersję czarnego naparu częściej wybierają kobiety, a drugą – mężczyźni.

Ilu kawoszy, tyle ulubionych kaw i metod parzenia. Jedno jest jednak pewne – rynek kawy w Polsce ma się dobrze, a dzięki rosnącej świadomości jej amatorów cały czas się rozwija. A Ty jaką kawę pijesz najchętniej?

 

 

Statystyki potwierdzają, że Polacy kochają kawę z ekspresu