Search
Logowanie Rejestracja

Senność po kawie – czy to normalne?

Lista artykułów blogowych
senność po kawie
W powszechnej opinii kawa skutecznie niweluje senność – jej filiżanka działa jak zastrzyk energii ożywiający umysł oraz ciało. Nie zawsze jednak tak się dzieje. Niektórzy po wypiciu kawy wcale nie odczuwają pozytywnego pobudzenia, a zamiast tego narzekają na zmęczenie. Zastanawiasz się, dlaczego kawa usypia? Sprawdź!

Jak to się dzieje, że kawa pobudza?

Składnikiem kawy, któremu przypisuje się właściwości pobudzające, jest kofeina – substancja psychoaktywna oddziałująca na ośrodkowy układ nerwowy. Ma ona zdolność łączenia się z receptorami adenozyny, której zadaniem jest regulowanie cyklu snu oraz czuwania. W ciągu dnia poziom adenozyny wzrasta, dlatego pod wieczór czujesz się zmęczony i Twój mózg spowalnia aktywność nerwową. Działanie kofeiny polega na blokowaniu wywołujących senność receptorów adenozyny, co powoduje poprawę samopoczucia, wzmaga koncentrację oraz uwagę – czujesz się pobudzony, mimo wysokiego poziomu adenozyny w organizmie.

Dlaczego czujesz senność po wypiciu kawy?

Warto zaznaczyć, że kofeina nie wstrzymuje produkcji adenozyny ani jej receptorów przez ośrodkowy układ nerwowy – dlatego gdy jej działanie ustanie, w efekcie możesz odczuć silne zmęczenie. Co jednak powoduje, że pojawia się ono krótko po wypiciu napoju? Senność po kawie wynika z indywidualnej wrażliwości organizmu na kofeinę i zależy od tego, jak dużo receptorów adenozyny może się z nią połączyć. Oczekiwane działanie będzie też słabsze u osób, które regularnie piją duże ilości kawy i wykształciły tolerancję na kofeinę. Przyczyną senności po wypiciu kawy bywa także zawarty w niej cukier, który zostaje bardzo szybko zużyty przez organizm – efektem tego jest głód cukrowy objawiający się nie tylko zmęczeniem oraz sennością, ale też bólem głowy. A która kawa najbardziej pobudza? Ta, w której jest największe stężenie kofeiny. Warto pamiętać, że substancja w największej ilości znajduje się w jasno palonych ziarnach, a najlepiej uwalnia się z tych drobno zmielonych i dłużej parzonych. Wbrew pozorom więcej kofeiny znajdziesz w kubku kawy z ekspresu przelewowego niż w klasycznym espresso. Najwięcej ma jej natomiast kawa po turecku.

kawa a senność