Logowanie Rejestracja

Kawa w służbie zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska – na czym to polega?

sklep z kawą

Czy zdarzyło Ci się kupić kawę, na której widniał znak potwierdzający certyfikat Fair Trade lub Rainforest Alliance? Gratulacje! Wybrałeś ziarna wyprodukowane zgodnie z zasadami sprawiedliwego handlu. Co to dokładnie oznacza?

Warto zwracać uwagę na jakość kupowanej przez nas kawy

 

Kawa Fair Trade i nie tylko

 

Jedną z organizacji przyznających certyfikaty na produkty spożywcze, w tym kawy, jest Rainforest Alliance. Ta instytucja określa nie tylko standardy dotyczące warunków pracy i sprawiedliwości społecznej, ale też wpływ produkcji towarów na środowisko naturalne. Jej działalność skupia się przede wszystkim na ochronie przyrody – zwłaszcza lasów deszczowych. Przedstawiciele organizacji drobiazgowo weryfikują, czy w procesie produkcji danego towaru nie zanieczyszczono wód, rzek lub gleby, ale też czy nie zostały wycięte lokalne lasy. Certyfikat Rainforest Alliance oznacza więc, że dana kawa pochodzi z plantacji, na których stosowane są zrównoważone metody uprawy nienaruszające ekosystemu, a także zapewniono godziwe wynagrodzenie pracownikom. Organizacja ma charakter pozarządowy i nie wymaga od producentów kawy, aby była ona organiczna, czyli wyprodukowana zgodnie z zasadami rolnictwa ekologicznego.

Certyfikat Rainforest Alliance dopuszcza sprzedaż kawy mieszanej. Oznacza to, że plantatorzy mogą oferować mix, który zawiera np. tylko 80% ziaren wyhodowanych zgodnie z zaleceniami, a pozostała część może być niecertyfikowana. Dlatego warto zawsze sprawdzać etykiety kawy przed zakupem, gdzie znajdziemy informację o ewentualnych proporcjach ziaren lub znak potwierdzający, że całość kawy w opakowaniu jest certyfikowana.

 

 

 

Sprawiedliwy Handel – co to znaczy?

 

Idea Sprawiedliwego Handlu narodziła się po to, aby wspierać rozwój gospodarczy państw Ameryki Łacińskiej oraz Afryki, a tym samym redukować poziom panującego w nich ubóstwa. Priorytetem tego ruchu jest poprawa warunków pracy i życia pracowników najniższego szczebla. Dzieje się to m.in. dzięki wypłacaniu producentom uczciwej ceny za produkt – pokrywającej koszt produkcji, a jednocześnie zapewniającej godny zarobek, wypłacaniu premii Fairtrade, poprawie bezpieczeństwa pracy czy zakazowi pracy dzieci. W ramach idei wspierana jest współpraca z lokalnymi plantatorami, co ma prowadzić do wzmocnienia ich pozycji oraz samodzielności w prowadzeniu gospodarstw. Sprawiedliwy Handel pierwotnie dotyczył branży rzemieślniczej, ale z czasem objął również produkty spożywcze, w tym kawę.

 

Symbole widniejące na wielu kawach potwierdzają standardy, zgodnie z którymi powstał produkt. Warto znać ich znaczenie, by podejmować świadome decyzje o zakupie, a tym samym przyczyniać się do poprawy życia mieszkańców Trzeciego Świata.

 

 

ziarna kakaowca


Podziel się 🙂

shares
preloader