Search
Logowanie Rejestracja

Kawa w służbie zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska – na czym to polega?

Lista artykułów blogowych
Czym wyróżnia się kawa fairtrade?

Czy zdarzyło Ci się kupić kawę, na której widniał znak potwierdzający certyfikat Fair Trade lub Rainforest Alliance? Gratulacje! Wybrałeś ziarna wyprodukowane zgodnie z zasadami sprawiedliwego handlu. Co to dokładnie oznacza?

Warto zwracać uwagę na jakość kupowanej przez nas kawy

 

Kawa Fair Trade i nie tylko

 

Jedną z organizacji przyznających certyfikaty na produkty spożywcze, w tym kawy, jest Rainforest Alliance. Ta instytucja określa nie tylko standardy dotyczące warunków pracy i sprawiedliwości społecznej, ale też wpływ produkcji towarów na środowisko naturalne. Jej działalność skupia się przede wszystkim na ochronie przyrody – zwłaszcza lasów deszczowych. Przedstawiciele organizacji drobiazgowo weryfikują, czy w procesie produkcji danego towaru nie zanieczyszczono wód, rzek lub gleby, ale też czy nie zostały wycięte lokalne lasy. Certyfikat Rainforest Alliance oznacza więc, że dana kawa pochodzi z plantacji, na których stosowane są zrównoważone metody uprawy nienaruszające ekosystemu, a także zapewniono godziwe wynagrodzenie pracownikom. Organizacja ma charakter pozarządowy i nie wymaga od producentów kawy, aby była ona organiczna, czyli wyprodukowana zgodnie z zasadami rolnictwa ekologicznego.

Certyfikat Rainforest Alliance dopuszcza sprzedaż kawy mieszanej. Oznacza to, że plantatorzy mogą oferować mix, który zawiera np. tylko 80% ziaren wyhodowanych zgodnie z zaleceniami, a pozostała część może być niecertyfikowana. Dlatego warto zawsze sprawdzać etykiety kawy przed zakupem, gdzie znajdziemy informację o ewentualnych proporcjach ziaren lub znak potwierdzający, że całość kawy w opakowaniu jest certyfikowana.

 

 

 

Sprawiedliwy Handel – co to znaczy?

 

Idea Sprawiedliwego Handlu narodziła się po to, aby wspierać rozwój gospodarczy państw Ameryki Łacińskiej oraz Afryki, a tym samym redukować poziom panującego w nich ubóstwa. Priorytetem tego ruchu jest poprawa warunków pracy i życia pracowników najniższego szczebla. Dzieje się to m.in. dzięki wypłacaniu producentom uczciwej ceny za produkt – pokrywającej koszt produkcji, a jednocześnie zapewniającej godny zarobek, wypłacaniu premii Fairtrade, poprawie bezpieczeństwa pracy czy zakazowi pracy dzieci. W ramach idei wspierana jest współpraca z lokalnymi plantatorami, co ma prowadzić do wzmocnienia ich pozycji oraz samodzielności w prowadzeniu gospodarstw. Sprawiedliwy Handel pierwotnie dotyczył branży rzemieślniczej, ale z czasem objął również produkty spożywcze, w tym kawę.

 

Symbole widniejące na wielu kawach potwierdzają standardy, zgodnie z którymi powstał produkt. Warto znać ich znaczenie, by podejmować świadome decyzje o zakupie, a tym samym przyczyniać się do poprawy życia mieszkańców Trzeciego Świata.

 

 

ziarna kawowca