Search
Logowanie Rejestracja

Dopadła Cię jesienna depresja? Zwalcz ją kawą!

Lista artykułów blogowych
jesienna depresja a kawa

 

 

 

 

Coraz krótsze dni, coraz mniej słońca, coraz chłodniej – po pogodnym lecie nadeszła jesień, która wyjątkowo sprzyja pogorszeniu nastroju. Jeśli i Ciebie dopadła jesienna depresja, sięgnij po kubek rozgrzewającej kawy!

 

Picie kawy sprzyja poprawie samopoczucia

Kawoszom z pewnością trudno wyobrazić sobie poranek bez filiżanki parującej kawy – napój rozbudza, dodaje energii i poprawia koncentrację. Co ciekawe, wywiera także pozytywny wpływ na nastrój – wszystko dzięki temu, że stymuluje układ nerwowy. Zawartości kofeiny oddziałuje na chemię mózgu, pobudzając wydzielanie dopaminy oraz serotoniny – to bardzo ważne neuroprzekaźniki, których niedobór może powodować obniżenie nastroju, smutek, a także odczuwanie lęku oraz depresję. Warto także dodać, że występowanie depresji powiązane jest z pojawieniem się stanu zapalnego w mózgu – tymczasem zawarte w kawie substancje, takie jak kwas chlorogenowy, wykazują działanie przeciwzapalne. Połączenie korzystnego wpływu kofeiny oraz polifenoli powoduje, że kawa poprawia nastrój, a co najważniejsze, może nie tylko skutecznie obniżać ryzyko depresji, ale również łagodzić jej objawy.

 

 

Kawa a depresja

O tym, że picie kawy obniża ryzyko zachorowania na depresję, świadczą badania naukowców z Harvardzkiej Szkoły Medycznej przeprowadzone na kobietach, które zapadają na tę chorobę częściej niż mężczyźni. Na ich podstawie stwierdzono, że już 2-3 kubki kawy dziennie zmniejszają ryzyko depresji o 15% w stosunku do osób pijących ją raz tygodniowo lub rzadziej. W przypadku kobiet wypijających 4 kawy na dzień ryzyko to maleje z kolei o 20%. Trzeba przy tym dodać, że taki efekt zapewnia wyłącznie kawa z kofeiną, co pozwala przyjąć, że to właśnie ta substancja odgrywa główną rolę w profilaktyce antydepresyjnej.

Nie pozostaje nic innego, jak zaopatrzyć się w zapas ulubionej kawy – bardzo możliwe, że dzięki temu jesienna depresja Cię ominie. Co ciekawe, antydepresyjne działanie kawy to nie jedyna jej zaleta. Przeczytaj o 5 najważniejszych właściwościach kawy, aby poznać inne, prozdrowotne zalety picia kawy.

depresja a kawa