Search
Logowanie Rejestracja

5 najważniejszych właściwości kawy

Lista artykułów blogowych
właściwości kawy

Pijesz kawę codziennie, ale czy zastanawiałeś się kiedyś, jak wpływa na organizm? Wbrew utartej opinii codzienne picie kawy oczywiście w odpowiedniej ilości korzystnie oddziałuje nie tylko na samopoczucie, ale i na zdrowie. Poniżej przedstawiamy 5 właściwości kawy, dla których warto ją pić.

Zanim przejdziemy do opisu prozdrowotnych właściwości kawy, warto wspomnieć o tym, co zawierają jej ziarna. Skład kawy jest bardzo bogaty, a kofeina to związek, który odpowiada za jej pozytywne działanie na organizm. Poza tym w owocach kawowca znajdują się m.in. witaminy z grupy B, minerały czy polifenole, wykazujące również działanie dobroczynne na nasz organizm. Ale przejdźmy do konkretów – dlaczego warto pić kawę?

 

 

Kawa pobudza

Czujesz się senny i apatyczny, pobolewa Cię głowa, a może nie możesz się skupić? Kofeina zawarta w kawie skutecznie polepszy Twoje samopoczucie, poprawiając koncentrację, zdolność zapamiętywania, podnosząc ciśnienie i pobudzając. Co więcej, wpływ kawy na utrzymanie funkcji kognitywnych zaobserwowano także w grupie seniorów. Przyjmuje się też, że spożywanie kawy może mieć znaczenie w przypadku obniżenia ryzyka zachorowania na chorobę Azheimera, Parkinsona oraz demencji.

Kawa wspomaga metabolizm

Również ta cecha kawy wynika z działania kofeiny. Substancja wykazuje właściwości lipotyczne, co oznacza, że przyspiesza rozpad tkanki tłuszczowej, a tym samym wspomaga proces jej redukcji. Stymulując przemianę materii, może też wpływać na ilość spalanych kalorii, skutecznie zwiększając efektywność treningu. Warto także wspomnieć o tym, że ponieważ kawa minimalizuje zmęczenie fizyczne, pozwala wydłużyć trening lub zwiększyć jego intensywność.

 

Kawa zmniejsza ryzyko cukrzycy

To kolejny z przykładów, jak kawa wpływa na zdrowie. Codzienne spożywanie tego napoju nie tylko nie zwiększa ryzyka zachorowania na cukrzycę typu 2, ale wręcz pozwala ustrzec się przed jej rozwojem. Dzięki zawartemu w składzie kawy kwasowi chlorogenowemu również osoby już cierpiące na cukrzycę mogą odczuć dobroczynny wpływ napoju – przyczynia się on m.in. do zmniejszenia poziomu glukozy we krwi.

Kawa zmniejsza ryzyko rozwoju nowotworów

Bogata w antyoksydanty kawa wspomaga ochronę organizmu przed rozwojem nowotworów, szczególnie raka wątroby oraz jelita. Prawdopodobnie zmniejsza także ryzyko zachorowania na raka piersi oraz raka prostaty.

właściwości picia kawy

Kawa chroni przed chorobami serca

Do cennych właściwości kawy należy zaliczyć też pozytywny wpływ na układ sercowo-naczyniowy. Napój minimalizuje ryzyko wystąpienia choroby wieńcowej, ataku serca, powstawania skrzepów, a także udaru, przez co przyczynia się do redukcji zagrożenia przedwczesnym zgonem w ich wyniku.

Pamiętaj, że aby cieszyć się dobroczynnym działaniem kawy, najlepiej pić tę zwykłą, czarną, jak najmniej przetworzoną. Dobrym przykładem jest np. Gorilla Power Bean. Świeżo zmielona i zaparzona, bez dodatku tłustego mleka, bitej śmietany czy cukru będzie najzdrowsza.

 

Podoba Ci się artykuł? Podziel się 🙂

0 0 vote
Article Rating
5 komentarzy
Oldest
Newest
Inline Feedbacks
View all comments
Ziarno kawy pod lupą – czy kawa jest zdrowa? Kawa a zdrowie - Gorilla Coffee
1 rok temu

[…] się okazuje, spożywanie kawy przynosi organizmowi wiele korzyści. Wynikają one właśnie z zawartości wspomnianej wyżej kofeiny należącej do grupy substancji […]

Kawa z miodem – zdrowy zamiennik kawy z cukrem? - Gorilla Coffee
1 rok temu

[…] z cukrem może więc zostać z powodzeniem zastąpiona kawą z miodem, co nie tylko wpłynie na jej właściwości prozdrowotne, ale też doda walorów […]

Kawa a depresja - pij kawę na poprawę nastroju i jesienną depresję! - Blog Gorilla Coffee
1 rok temu

[…] Cię ominie. Co ciekawe, antydepresyjne działanie kawy to nie jedyna jej zaleta. Przeczytaj o 5 najważniejszych właściwościach kawy, aby poznać inne, prozdrowotne zalety picia […]

Czy kawa wypłukuje magnez? Mity na temat picia kawy - Gorilla Coffee
1 rok temu

[…] Jest jednak druga strona medalu. Tym, co z pewnością uspokoi miłośników kawy, jest fakt, że w jej składzie znajdują się również inne składniki poza kofeiną. Jednym z nich jest właśnie magnez. Co więcej, w 200 ml napoju znajduje się go minimum 7 mg. Łatwo więc policzyć, że wspomniane 2-3 kawy dostarczą co najmniej 14-21 mg magnezu – jeśli porównamy tę ilość z wypłukiwanymi 4 mg elektrolitu na dobę, okazuje się, że bilans jest dodatni. Warto też przytoczyć wyniki badań koreańskich naukowców poświęconych ocenie źródeł oraz ilości magnezu w diecie mieszkańców Korei Południowej. Okazało się, że dla osób od 30… Czytaj więcej »

Co jest zdrowsze – kawa czy herbata? - Gorilla Coffee
1 rok temu

[…] spożywane w odpowiednich ilościach. O dobroczynnym działaniu kawy pisaliśmy już w artykułach 5 najważniejszych właściwości kawy oraz Ziarno kawy pod lupą – czy kawa jest zdrowa?. Przypomnijmy więc tylko to, co […]

shares