Search
Logowanie Rejestracja

Co jest zdrowsze – kawa czy herbata?

Lista artykułów blogowych

co jest zdrowsze kawa czy herbata

Kawę i herbatę piją codziennie miliony osób na świecie. Każdy z napojów ma swoich zwolenników oraz przeciwników, którzy dowodzą wyższości jednego na drugim. Gdzie leży prawa? Co jest zdrowsze: kawa czy herbata?

Kawa czy herbata? Oto jest pytanie!

Zarówno kawa, jak i herbata wywierają pozytywny wpływ na organizm, ale tylko pod warunkiem, że są spożywane w odpowiednich ilościach. O dobroczynnym działaniu kawy pisaliśmy już w artykułach 5 najważniejszych właściwości kawy oraz Ziarno kawy pod lupą – czy kawa jest zdrowa?. Przypomnijmy więc tylko to, co najważniejsze – napój ten redukuje ryzyko rozwoju cukrzycy oraz niektórych nowotworów, chroni przed chorobami serca, demencją, a także pobudza. Co dobrego można w takim razie powiedzieć o herbacie? Okazuje się, że również w tym napoju znajduje się kofeina – oznacza to, że jego działanie jest zbliżone do działania kawy. Minimalizuje ryzyko chorób układu krążenia, działa antynowotworowo i jest skuteczny w profilaktyce chorób neurologicznych, np. Alzheimera. Ponadto chroni przed promieniowaniem słonecznym oraz pozytywnie wpływa na gęstość kości.

Co jest bardziej szkodliwe – kawa czy herbata?

Kawa i herbata posiadają wiele cennych właściwości, dzięki którym odgrywają ważną rolę w profilaktyce rozmaitych dolegliwości. Oba napoje mają również pewne wady: kawa jest kwaśniejsza, więc bywa szkodliwa dla osób z problemami żołądkowymi, a także może powodować skoki ciśnienia. Herbata natomiast ogranicza przyswajanie żelaza i sprzyja szarzeniu zębów. Ponadto oba napary pite w nadmiarze mogą nieść poważniejsze konsekwencje zdrowotne, co jest związane przede wszystkim z przyjęciem zbyt dużej dawki kofeiny. Trzeba też pamiętać, że kawa i herbata wzbogacone o cukier czy sztuczne słodziki również nie sprzyjają zdrowiu.

herbata czy kawa jest zdrowsza

Trudno stwierdzić, czy kawa jest zdrowsza od herbaty lub na odwrót. Wiadomo jednak, że najpopularniejsze napoje na świecie pite z umiarem mogą stać się sprzymierzeńcami w walce o utrzymanie dobrego samopoczucia. Kawa czy herbata? Kwestia wyboru stanowi sprawę indywidualną.


  • Kawiarka G.A.T. Pepita

    Cena:
    42,55 55,20 
    Wybierz Wybierz opcje