Jaką kawę pić ?

Odpowiedz jest prosta. Taką, jaka smakuje najlepiej 🙂 Jaka smakuje najlepiej? Tego trzeba się dowiedzieć. Co jest nam potrzebne do uzyskania idealnego smaku kawy? Po pierwsze, dobrej jakości ziarna. Po drugie, odpowiedni do danej kawy oraz własnych preferencji smakowych sposób parzenia. Poniżej kilka sposobów na doskonałą kawę.

Drip to przelewowa metoda parzenia kawy (z ang. kapać ).

Wykorzystujemy w tym celu specjalne urządzenie, które samo podgrzewa wodę i zalewa nią kawę – ekspres przelewowy bądź naczynie szklane lub porcelanowe, które bezpośrednio umieszczamy na filiżance – drip, chemex.

W przypadku parzenia w dripie lub chemexie samodzielnie zalewamy kawę wodą, która bezpośrednio trafia do filiżanki.

Najlepszy smak kawy parzonej w dripie uzyskamy, jeśli do parzenia wykorzystamy świeżo paloną kawę, zmieloną w młynku żarnowym.

Kawę mielimy dość grubo – grubiej niż do kawiarki, ale drobniej niż do chemexa.

Dla uzyskania najlepszych efektów ziarna powinny przypominać gruboziarnisty piasek, czyli mieć wielkość około 1-1,5 milimetra.

Do parzenia kawy w dripie, najlepiej sprawdzą się single origins  (kawy jednorodne, z jednego regionu, z tej samej obróbki, z tej samej farmy lub kooperatywy).

Czas parzenia w dripie powinien wynosić około 3 minuty. Jeśli proces parzenia będzie trwał dłużej oznacza to, że kawa została zmielona zbyt drobno, natomiast jeśli parzenie trwało zbyt krótko, wówczas kawa była zmielona za grubo.

Wyjściowe proporcje do dripa, to 6 gramów kawy na 100 ml wody lub 1:15, czyli 1 gram kawy na 15 gramów wody.

Należy pamiętać o przelaniu filtra papierowego gorącą wodą, aby pozbyć się papierowego posmaku i rozgrzać urządzenie.

Następnie drip ustawiamy na naczyniu do którego będzie spływał napar, a całość na wadze.

Wsypujemy odpowiednie proporcje kawy, uruchamiamy stoper i zaczynamy polewać zmielone ziarna wodą o temperaturze 90-96º C.

Kawę polewamy niewielką ilością wody, aż w całości zostanie przez nią przykryta i pozostawiamy na 30 sekund.

Po tym czasie zaczynamy polewać kawę okrężnymi ruchami, omijając ścianki filtra.

Wodę wlewamy sukcesywnie na 2-3 razy.

Dopełnieniem całego procesu parzenia jest użycie specjalnej konewki do metod alternatywnych. Dzięki niej możemy łatwo zapanować nad strumieniem wody i dokładnością polewania.

Z najpopularniejszego DripaV60 otrzymamy zbalansowany napar, podkreślający owocowe akcenty i nuty kwiatowe. Kawa parzona tą metodą ma delikatne body, jest soczysta i zrównoważona.

Chemex daje klarowny, wręcz herbaciany napar o aksamitnej konsystencji i delikatnym body.