Logowanie Rejestracja

Najlepsza kawa po irlandzku na zimowe popołudnia

kawa po irlandzku przepis

 

 

Historia głosi, że kawy po irlandzku jako pierwsi mieli okazję spróbować pasażowe samolotu lecącego z Irlandii do Ameryki Północnej – na skutek złej pogody musiał on zawrócić, a niezadowoleni podróżni zmuszeni byli spędzić noc na lotnisku. Aby poprawić im nastrój, podano kawę doprawioną cukrem, whisky i bitą śmietaną.

 

Kawa po irlandzku – przepis na rozgrzewający kawowy drink

Wymyślony naprędce przepis na rozgrzewającą kawę zaserwowaną w irlandzkim porcie lotniczym szybko się rozprzestrzenił, a dziś tak przygotowany napój można zamówić w większości kawiarni. Dzięki dodatkowi alkoholu doskonale rozgrzewa, przez co chętnie przyrządzany jest w chłodne dni. Kawa po irlandzku powstaje na bazie mocnej kawy, whisky – najlepiej tej irlandzkiej – oraz cukru trzcinowego. Jej zwieńczeniem jest ubita śmietana, przez którą powinno się sączyć napój. Sekretem dobrej irish coffee jest takie jej przyrządzenie, by śmietanowa pianka nie zmieszała się z mocną kawą. Najczęściej podaje się ją w wysokiej szklance na nóżce z uchwytem, choć niektórzy serwują ją również w dużych kieliszkach do wina.

 

 

Irish coffee – jak zrobić w domu?

Irish coffee można łatwo przyrządzić samemu. Potrzebujesz do tego 150 ml mocnej kawy, 50 ml whisky, 1 łyżeczkę cukru oraz 50 ml śmietany kremówki. Trzeba jednak dodać, że w przypadku napoju takiego jak kawa po irlandzku proporcje poszczególnych składników mogą być różne. Najlepiej wypróbować kilka wersji, by odnaleźć idealne dla siebie połączenie. Rozpocznij od ogrzania naczynia, w którym przyrządzasz kawę – wlej do niego na chwilę ciepłą wodę i wylej ją. Umieść w nim lekko podgrzany alkohol, cukier i wymieszaj. Następnie dolej kawę i znów dokładnie wymieszaj. Teraz pozostaje tylko uzupełnienie szklanki lekko ubitą śmietaną i gotowe! Co ciekawe, alternatywną wersją tradycyjnej irish coffee jest kawa z whisky i mlekiem, które miesza się z zaparzoną esencją, alkoholem oraz cukrem. Niektórzy idą o krok dalej i do kawy z whisky dodają także miód lub czekoladę.

Z doskonale przyrządzoną irish coffee długie zimowe wieczory z pewnością będą o wiele przyjemniejsze.

kawa po irlandzku

preloader