Search
Logowanie Rejestracja

Najlepsza kawa po irlandzku na zimowe popołudnia

Lista artykułów blogowych

kawa po irlandzku przepis

Historia głosi, że kawy po irlandzku jako pierwsi mieli okazję spróbować pasażowe samolotu lecącego z Irlandii do Ameryki Północnej – na skutek złej pogody musiał on zawrócić, a niezadowoleni podróżni zmuszeni byli spędzić noc na lotnisku. Aby poprawić im nastrój, podano kawę doprawioną cukrem, whisky i bitą śmietaną.

 

Kawa po irlandzku – przepis na rozgrzewający kawowy drink

Wymyślony naprędce przepis na rozgrzewającą kawę zaserwowaną w irlandzkim porcie lotniczym szybko się rozprzestrzenił, a dziś tak przygotowany napój można zamówić w większości kawiarni. Dzięki dodatkowi alkoholu doskonale rozgrzewa, przez co chętnie przyrządzany jest w chłodne dni. Kawa po irlandzku powstaje na bazie mocnej kawy, whisky – najlepiej tej irlandzkiej – oraz cukru trzcinowego. Jej zwieńczeniem jest ubita śmietana, przez którą powinno się sączyć napój. Sekretem dobrej irish coffee jest takie jej przyrządzenie, by śmietanowa pianka nie zmieszała się z mocną kawą. Najczęściej podaje się ją w wysokiej szklance na nóżce z uchwytem, choć niektórzy serwują ją również w dużych kieliszkach do wina.

 

Irish coffee – jak zrobić w domu?

Irish coffee można łatwo przyrządzić samemu. Potrzebujesz do tego 150 ml mocnej kawy, 50 ml whisky, 1 łyżeczkę cukru oraz 50 ml śmietany kremówki. Trzeba jednak dodać, że w przypadku napoju takiego jak kawa po irlandzku proporcje poszczególnych składników mogą być różne. Najlepiej wypróbować kilka wersji, by odnaleźć idealne dla siebie połączenie. Rozpocznij od ogrzania naczynia, w którym przyrządzasz kawę – wlej do niego na chwilę ciepłą wodę i wylej ją. Umieść w nim lekko podgrzany alkohol, cukier i wymieszaj. Następnie dolej kawę i znów dokładnie wymieszaj. Teraz pozostaje tylko uzupełnienie szklanki lekko ubitą śmietaną i gotowe! Co ciekawe, alternatywną wersją tradycyjnej irish coffee jest kawa z whisky i mlekiem, które miesza się z zaparzoną esencją, alkoholem oraz cukrem. Niektórzy idą o krok dalej i do kawy z whisky dodają także miód lub czekoladę.

Z doskonale przyrządzoną irish coffee długie zimowe wieczory z pewnością będą o wiele przyjemniejsze.

kawa po irlandzku

Nasze sugestie z jakach kaw przyrządzić kawę po irlandzku znajdziesz poniżej. Sprawdź też naszą kawę whiskey barrel – Angel’s Share.


 • Kawa do ekspresu
  BEST

  Kawa Chocolate Pride Espresso

  Cena:
  29,75 113,34 
  Wybierz Wybierz opcje
 • Kawa do ekspresu ziarnista

  Kawa Espresso No.1

  Cena:
  27,15 103,64 
  Wybierz Wybierz opcje
 • kawa organiczna do ekspresu

  Kawa Organic Monkey Espresso Blend

  Cena:
  32,09 122,24 
  Wybierz Wybierz opcje
 • kawa i alkohol
  Nowość

  Kawa Angel’s Share

  Cena:
  98,50 
  Wybierz Wybierz opcje