Search
Logowanie Rejestracja

Latte art dla początkujących

Lista artykułów blogowych
art espresso

 

 

Wzory z mleka zdobiące espresso to już nie tylko sposób na udekorowanie napoju – to sztuka. Jej opanowanie wymaga wielu prób, ale jest możliwe dla przeciętnego kawosza. Przekonaj się, że tworzenie mlecznych rozetek znajduje się w zasięgu Twoich możliwości i zacznij zaskakiwać swoich gości apetyczną art latte.

 

Latte art dla początkujących – czego potrzebujesz?

Podstawą jest kawa – świeże, aromatyczne espresso to idealna baza do tworzenia mlecznych malowideł. Do ich wykonania niezbędne staje się również spienione mleko, od którego w dużej mierze zależy efekt starań. Mleczny dodatek musi mieć odpowiednią temperaturę oraz konsystencję, a ich uzyskanie będzie znacznie prostsze, gdy użyjesz elektrycznego spieniacza do mleka albo dyszy spieniającej w ekspresie. Potem pozostaje tylko wlać mleko do kawy – często okazuje się to najtrudniejszym etapem tworzenia dekoracji, ponieważ wymaga właściwego manewrowania dzbankiem i utrzymania odpowiedniego tempa wlewania mleka. To właśnie w tym momencie na powierzchni napoju powstają piękne rysunki – technika ta nazywa się Free Pour.

 

Art espresso – stwórz wyjątkowy wzór

Jeszcze ciekawsze efekty można otrzymać, stosując technikę Etching – w tym wypadku espresso art powstaje przy użyciu patyczków, kolorowych posypek lub sosów. Połączenie obu technik skutkuje natomiast najbardziej spektakularnymi malowidłami. Najpopularniejsze wzory to w przypadku latte art serce, rozetka czy tulipan, ale tak naprawdę nie ma w tym zakresie ograniczeń. Korzystając z wykałaczki oraz barwnika spożywczego, można wymalować na spienionym mleku nawet postacie z bajek, zwierzęta czy rośliny. Prostym sposobem na ozdobienie wierzchniej warstwy kawy jest również wykorzystanie specjalnych szablonów. Wystarczy ułożyć je na filiżance, a następnie posypać cynamonem, kakao lub startą czekoladą – wzór z szablonu odbije się na mlecznej piance.

Latte art jest sztuką, którą możesz doskonalić za każdym razem, gdy przyrządzasz ulubioną kawę. To tylko kwesta czasu, aż staniesz się w tej dziedzinie domowym mistrzem.

 

latte art