Search
Logowanie Rejestracja

Kawa Geisha – najlepsza kawa ziarnista na świecie

Lista artykułów blogowych

Kawa Geisha – najlepsza kawa ziarnista na świecie.

 

Świat kawy pokochało miliony smakoszy i koneserów kawy. Poszukujący idealnego smaku kawy, pobudzają swoje wszystkie zmysły, aby odkryć najcudowniejsze ziarna arabiki. Czy istnieje najlepsza kawa na świecie? Taka, która dzięki złożoności smaku z każdym łykiem przynosi nowe doznania, a jej aromat wprawia w przyjemny, relaksujący nastrój? Koneserzy kawy, jury w konkursie parzenia kawowych ziaren, a także rzesze miłośników arabiki mają swojego faworyta. Poznaj kawę Panama Geisha, czyli dla wielu – królową spośród wszystkich kaw.

 

Trudne początki kawy Geisha z Panamy

 

Wszystko zaczęło się w Etiopii. To tam po raz pierwszy na niewielkiej plantacji wyhodowano zielono-szare ziarna kawy Geisha. Brytyjski dyplomata, odkrywając niezwykłą odmianę kawy, przewiózł ziarna do laboratorium w Kenii, gdzie zachwycano się nad dorodnością owoców, niespotykanym smakiem i delikatnością parzonego naparu. W błyskawicznym tempie o kawie usłyszały inne afrykańskie kraje. Następnie instytut na Kostaryce zajmujący się badaniami nowych gatunków roślin, a później Panama, kraj ściśle kojarzony z Geishą.

Początki panamskiej kawy geisha nie były proste. Szybko okazało się, że na plantacjach zajmujących się uprawą kawy, ziarna tego rodzaju kawy nie są tak dorodne, jak na afrykańskiej ziemi. Minęły długie lata, zanim w 2004 roku na aukcji kawowej Best of Panama – panamska kawa ziarnista Geisha okazała się najlepszą kawą na świecie.

Obecnie państwo Ameryki Centralnej cieszy się najpopularniejszymi plantacjami kawy ziarnistej. To m.in. z niżej wymienionych miejsc, ta świetna kawa, której wyjatkowy profil smakowy zachwyca miłośników arabiki przylatuje do Europejczyków:

• Elida Geisha (np. kawa Geisha Elida Natural)

• Ninety Plus Coffee (np. Panama Geisha #227)

• Finca Hartmann (np. Panama Geisha Rocky mMountain)

• Carmen Estate (np. Panama Geisha Carmen Estate)

• Damarli Estate (np. Panama Damarli Estate)

• Finca Lerida (np. Panama Geisha Finca Lerida Geisha Washed)

• Mil Cumbres (np. kawa Panama Pacamara Mil Cumbres)

• Hacienda La Esmeralda (np. kawa Panama Geisha Hacienda Esmeralda)

• Finca Deborah (np. kawa Panama Finca Deborah Caturra Natural)

Panamska kawa to z pewnością kawa ziarnista o wyjątkowych nutach smakowych, jednak idealne warunki klimatyczne w Kolumbii, Kostaryce, Gwatemali i Salwadorze czynią te miejsca również dobrymi do uprawy tego rodzaju kawy.

 Uprawa, sekretem sukcesu smaku kawy.

 

Receptą na fascynujące ziarna kawy były warunki uprawy, głównie wysokość położenia plantacji. Im wyżej, im bardziej teren zacieniony, tym lepiej. Tak wyglądała uprawa w Etiopii, której długo brakowało w środkowoamerykańskim kraju. Odkrywając tę zależność, panamscy producenci kawy stali się ekspertami od kawy Geisha.

Niełatwo o krzewy wyjątkowego gatunku arabiki. Trudne warunki pielęgnacji – specyficzny klimat sprawiają, że tylko silna roślina zaowocuje, co zdecydowanie zwiększa wartość ziarna. Ręczne zbiory oraz podatność kawy na niektóre choroby sprawiły, że koszty produkcji Geishy nie należą do najniższych.

To, co wydaje się niezwykłe, to nierówne dojrzewanie owoców. Na jednej gałązce znajdziesz duże i pełne smaku, jak i dopiero rozwijające się owoce. Niskie plony utrudniają zbiory, ale dodają wyjątkowości roślinnemu produktowi. Fenomen kawy można porównać do wyśmienitego szampana – najlepszy i najdroższy produkowany jest tam, gdzie optymalne warunki dla winogron.

Wyjątkowy smak i zapach zamknięty w zielonych ziarnach kawy.

 

Niezwykle wyrazista, a zarazem delikatna, taka jest ziarnista panama Geisha. Zaparzona w filiżance kryje w sobie aromat i smak nut kwiatowych oraz słodyczy dojrzałych owoców. Brak goryczy, czysty i lekki smak sprawiają, że ciężko przejść obok niej obojętnie.

To jedyna w swoim rodzaju kawa, która zachwyca perfekcyjną słodkością i łagodnością kwasowości. Możliwość wyboru Geisha spośród wielu odmian sprawia, że każdy znajdzie ideał dla siebie. Konkretna wariacja kryje w sobie wyjątkową kwiatowo-owocową kompozycję. Jagody, truskawki, melony, papaje, brzoskwinie, cytrusy, jaśmin… i wiele innych owoców ukryto w najlepszej kawie świata. Geisha nie ma sobie równych pod względem złożoności smaku i rozkosznego zapachu. Kawa Panama Geisha najlepiej eksponuje swoje walory przy zastosowaniu różnorodnych metod alternatywnych – przelew ręczny drip (Gina, Hario Driper, Aeropress).

Ziarnista panama Geisha na międzynarodowej scenie kawy.

 

O Geisha po raz pierwszy było tak głośno podczas konkursu The Best of Panama Coffee. Sędziowie nie mieli wątpliwości, że ta panamska kawa posiada najbardziej charakterystyczny smak i czystą strukturę, a jednocześnie jest najlepszą kawą na świecie.

W 2013 roku za funt tego fantastycznego gatunku zapłacono 350 dolarów i od tej pory kawa Geisha stała się nie tylko najlepszą, ale również najcenniejszą odmianą botaniczną. Najdroższa kawa świata wywodzi się właśnie z Panamy. Ibrahim Al Mallouhi był w stanie zapłacić za kilogram nasion 10 000 dolarów! Wszystko po to, aby w restauracji The Espresso Lab w Dubaju, smak „bezkonkurencyjnej” kawy wzbudzał zadowolenie, przypływ energii i szczęście Klientów.

Plantacja Finca Deborah podkreśla, jak od 2017 roku wyjątkowo doceniono Natural Geisha w międzynarodowych konkursach. Kawa niejednokrotnie stawała z baristą na pierwszym miejscu podium (np. 2017 rok – Siying Li w chińskim Brewers Cup, Yoshua Tanu w Mistrzostwach Indonezyjskich Baristów, Veronica Galova Vesela w słowackim Brewers Cup, 2018 rok – Michalis Katsivos w greckich Mistrzostwach Baristów, Heatha Dalziela w australijskim Brewers Cup, 2019 rok – Shaun Liew w malezyjskim Brewers Cup, Sławek Saran w Mistrzostwach Polskich Baristów). Łącznie ta konkretna kawa, została wykorzystana przez utalentowanych zawodników i nagradzana około 50 razy!

Co wydarzyło się w 2019 roku? Du Jianing zwyciężyła World Brewers Cup – coroczny, międzynarodowy konkurs parzenia kawy, zachwycając jury aromatyczną i pobudzającą Geishą. Bariści z roku na rok wybierają tę odmianę botaniczną podczas najważniejszych zawodów i plasują się na najwyższych pozycjach. O czym to świadczy? Kawa Panama Geisha to jedna z najlepszych kaw, którą można zaserwować podczas prestiżowych mistrzostw, aby oczarować komisję konkursową.

Od 2005 popularność panamskiej kawy nie maleje. Znajdziesz ją w najlepszych restauracjach, w sklepach ceniących najwyższą jakość, podczas znaczących konkursów, w których główną rolę odgrywa kawa, a także w kuchniach miłośników słodkiej, delikatnej, kawowej rozkoszy.


ziarnista panama
geisha jednyna kawa
produkty dostępne
nuty jaśminu


 • kawa Panama Geisha Rocky Mountain
  Nowość

  Kawa Panama Geisha Rocky Mountain

  Cena:
  84,46 168,93 
  Wybierz Wybierz opcje
 • kawa Panama Geisha
  Nowość

  Kawa Panama Geisha Carmen Estate

  Cena:
  82,00 164,00 
  Wybierz Wybierz opcje
 • kawa Panama Pacamara Mil Cumbres-natural
  Nowość

  Kawa Panama Pacamara Mil Cumbres

  Cena:
  25,83 51,66 
  Wybierz Wybierz opcje
 • kawa najlepsza
  Nowość

  Kawa Panama Damarli Estate

  Cena:
  51,91 197,73 
  Wybierz Wybierz opcje