Jak zrobić perfekcyjne cold brew we własnym domu – przepis, sposoby serwowania.
Kawa cold brew czyli kawa parzona na zimno zaczyna zdobywać coraz większą popularność wśród Europejczyków i mieszkańców U.S.A. Mogłoby się wydawać, że technika przygotowania kawy cold brew to coś zupełnie nowego i innowacyjnego. Tymczasem tak przygotowana kawa na zimno (tzw. Kyoto-Style Japanese Coffee) znana była już w 1600 roku wśród mieszkańców Japonii.
Obecnie to jeden z najchętniej wybieranych napojów w czasie gorących dni. Daje prawdziwego energetycznego „kopa”, a przy tym pozostaje orzeźwiająca i delikatna dla żołądka. Jeżeli chcesz wiedzieć jak zrobić cold brew we własnym domu, przeczytaj ten artykuł.
Jak zrobić kawę z zimnej wody? Jakie proporcje do cold brew kawy i wody? Jak przefiltrować cold brew? Jak powinna być zmielona kawa do cold brew? Jeśli kiedykolwiek zadawałeś sobie te lub podobne pytania to właśnie nadszedł moment, aby na nie odpowiedzieć i wyjaśnić krok po kroku jak parzyć kawę na zimno.
Kawa parzona na zimno vs ice coffee
Na pierwszy rzut oka wyglądają podobnie i obie wersje podawane są na zimno. I na tym kończyłoby się podobieństwo kawy parzonej na zimno i tej znanej jako tzw. ice coffee (kawa mrożona/kawa na zimno). Kluczowa różnica zaczyna się na etapie przygotowania obu kaw. Kawa na zimno powstaje w oparciu o tradycyjne espresso, a więc wymaga użyciu gorącej wody. W przypadku kawy cold brew zazwyczaj używa się wody o temperaturze pokojowej (kawa macerowana jest w wodzie).
Obie wersje kawy różni również czas przygotowania. Bazując na tradycyjnym parzeniu kawy potrzebujemy zaledwie kilkunastu minut, aby móc cieszyć się pysznym i schłodzonym napojem (do przygotowania ice coffee potrzebujemy gorącą kawę). W przypadku kawy cold brew cały proces zajmuje od kilku godzin, do nawet jednej doby.
Istotna różnica dostrzegalna jest również w smaku i konsystencji kawy. Kawa parzona na zimno (cold brew coffee) jest pozbawiona charakterystycznej goryczki, a także swej wysokiej kwasowości. To sprawia, że jest słodsza, delikatniejsza dla wrażliwego żołądka, a przy tym ma kremową konsystencję. Fani solidnej porcji energii docenią również to, że na skutek maceracji ziaren na zimno, powstaje napój o znacznej zawartości kofeiny. Można wobec tego uznać, że kawa cold brew to solidny zastrzyk energii, bez szkodliwego oddziaływania na żołądek.
Jak zrobić cold brew w domu?
Jeżeli zastanawiasz się, jak przygotować cold brew w domu i co potrzebujesz do zaparzania kawy na zimno to zacznijmy od tego, że nie potrzebujesz żadnych specjalnych urządzeń ani naczyń Oczywiście cały proces przebiega znacznie szybciej i sprawniej, gdy posiadasz np.: ekspres GINA Coffee Instrument.
W rzeczywistości wystarczy Ci zaparzacz do kawy (tzw. french press) lub… zwykły słoik! Przy przygotowaniu kawy cold brew przydatne będą również papierowe filtry, które ułatwiają oddzielenie napoju od fusów z kawy, a także sitko o drobnych oczkach.
Jaka woda do cold brew?
Szczególną uwagę powinieneś zwrócić na wodę jaka zostanie użyta do macerowania kawy. Polecamy wodę z osmozy lub filtrowaną. Cold brew przygotowane na bazie niefiltrowanej wody z kranu spowoduje, że napar będzie mętny w smaku, bez wyczuwalnych głębokich nut smakowych, które występują naturalnie w kawie.
Przepis na koncentrat cold brew
Od idealnego napoju dzielni Cię tylko kilka prostych kroków. Aby przygotować tzw. koncentrat kawy cold brew wykonaj poniższe czynności (cold brew przepis):
- Przygotuj zmielone ziarna ulubionej kawy (do zaparzenia kawy cold brew najlepiej sprawdzi się kawa typu Etiopia lub Brazylia, ponieważ są one słodsze niż inne kawy). Zaleca się, aby kawę mielić na chwilę przed rozpoczęciem przygotowania kawy na zimno.
- Do wybranego naczynia wsyp zmieloną kawę. Jak zmielić kawę do parzenia na zimno? Na grubo, jak do ekspresu przelewowego.
- Zalej zmielone ziarna chłodną lub zimną wodą, w proporcji ok. 1:4. (na 1 porcję kawy przygotuj ok. 4 porcje wody, np. 300 gr kawy zalej 1200 ml wody).
- Upewnij się, że cała kawa została nasączona wodą (możesz delikatnie docisnąć łyżką warstwę unoszącą się na powierzchni).
- Przykryj naczynie (jeżeli używasz zaparzacza, nie dociskaj sitka!) i wstaw do lodówki.
- Po upływie ok. 12-16 godzin wyciągnij miksturę z lodówki (im dłużej macerowane będą ziarna, tym więcej kofeiny pozostanie w napoju. Proces ten nie powinien trwać dłużej niż 24 godziny).
- Delikatnie przelej kawę przez sitka o drobnych oczkach (Uwaga! Nie dociskaj na sitku zmielonej kawy, ponieważ wydobędziesz w ten sposób jej gorzkawy smak).
- Jeżeli chcesz uzyskać czystszy i bardziej kremowy koncentrat, ponownie przepuść oczyszczony już płyn przez sitko wyłożone zwilżonym filtrem do ekspresu przelewowego lub podwójnie złożoną gazą. Pozwól na to, aby cały proces przebiegał w naturalnym rytmie.
- Gotowe! Przygotowany koncentrat kawy na zimno może być przechowywany w lodówce ok. 3-7 dni, bez utraty swych walorów.
Jak widzisz przygotowanie cold brew coffee jest bardzo proste, przeszybujesz tylko czasu i cierpliwości. Teraz możesz je serwować z ulubionymi dodatkami. Pamiętaj? Cold brew najlepiej smakuje schłodzone z odrobiną kostek lodu.
Kawa parzona na zimno – jak podawać?
Wiesz już jak zrobić cold brew, a teraz podpowiemy Ci, jak wykorzystać gotowy koncentrat. Kawę na zimno powinno podawać się z kostkami lodu, w proporcji 1:2, czyli na jedną część koncentratu dodaje się 2 części wody lub mleka.
Do wersji z wodą i kostkami lodu, warto dodać plasterek cytryny lub pomarańczy. Świetnie pasuje do niej również listek mięty, co nadaje całości jeszcze bardziej orzeźwiający charakter.
Do wersji z mlekiem lub napojem roślinnym i lodem można dodać ulubiony syrop i/lub gałkę lodów oraz bitą śmietanę. To pomysł, który pokochają prawdziwe łasuchy.
Na udane wieczory letnie proponujemy również drinki na bazie koncentratu kawy parzonej na zimno. „Napar” doskonale smakuje w połączeniu z likierem kokosowym, skondensowanym mlekiem i kostkami lodu.
A Ty jaki masz pomysł na podanie kawy na zimno?
Kawa na zimno Cold Brew Ingagi Coffee ready to drink
Jeśli poszukujesz gotowej kawy cold brew zajrzyj do naszego sklepu internetowego. Znajdziesz tam 6 rodzajów kawy cold brew w butelkach szklanych. Termin przydatności naszego cold brew wynosi 15 miesięcy (dzięki pasteryzacji).
- Cold Brew Brazylia – kawa z Brazylii parzona na zimno o przyjemnym aromacie z nutami ananasa, czekolady i orzechów.
- Cold Brew Etiopia – kawa o przyjemnym posmaku cytrusów i delikatnym słodkim body.
- Cold Brew Kenia o przyjemnym posmaku czarnej porzeczki. Soczysta, aromatycznie pobudzająca.
- Cold Brew Ostre Mango Pomarańcza oryginalny smak kawy otrzymaliśmy dzięki dodaniu soku z pomarańczy i mango z chilli.
- Cold Brew Mirabelka Marakuja – kawa z dodatkiem soku z mirabelki i marakui.
- Cold Brew Kokos Słony Karmel – kawa z dodatkiem słonego karmelu i mleka kokosowego.
Zawartość kofeiny w kawach Cold Brew Ingagi Coffee wynosi od 57 do 70 mg/100 ml.
Nasze kraftowe, wegańskie, bez glutenu Cold Brew Coffee, wyprodukowane jest tylko z najwyższej jakości, naturalnych składników. Doskonały smak osiągamy poprzez użycie najlepszych ziaren kawy arabica, osiągającej od 84 do 89 punktów w skali Speciality Coffee Association. Produkcja kawy Ingagi Coffee Cold Brew oparta jest na autorskich recepturach, które stanowią nasz sekret. Zdradzimy tylko, że kawy macerujemy w wodzie do 60 ppm (woda osmotyczna, mineralizowana) od 4 do 24h.
Jeżeli czujesz, że cold brew to Twój smak, to koniecznie zapoznaj się z naszym przepisem na nitro cold brew!