Search
Logowanie Rejestracja

Kawa w dobie zero waste – jak wykorzystać fusy?

Lista artykułów blogowych
kawa jako kosmetyk

Nie każdy wie, że fusy z kawy można ponownie wykorzystać. Sprawdzą się zarówno jako dodatek do własnoręcznie wykonanych kosmetyków, jak i jako naturalny nawóz do uprawianych roślin. Zobacz, jakie dokładnie mają zastosowanie, a już nigdy ich nie wyrzucisz.

 

Fusy z kawy – zastosowanie w pielęgnacji skóry

Zmielone ziarna kawy po zaparzeniu doskonale nadają się do wykorzystania w różnych samodzielnie przygotowanych kosmetykach. Dzięki temu, że kawa ma właściwości redukujące tkankę tłuszczową, możesz wykorzystać ją w domowym scrubie antycellulitowym. Jeśli chodzi o fusy z kawy, peeling z ich zawartością nie tylko pomoże w walce z tzw. pomarańczową skórką, ale również wyrówna koloryt skóry i wygładzi ją. Zastanawiasz się, jak w inny sposób wykorzystać fusy z kawy? Maseczka to kolejna świetna propozycja. Dzięki niej Twoja cera odzyska blask, stanie się bardziej napięta, a koloryt zostanie wyrównany. Fusy z kawy zawarte w maseczce ułatwią też walkę z niedoskonałościami cery, co wynika z faktu, że kofeina ma także właściwości antybakteryjne i przeciwzapalne.

 

Jak wykorzystać fusy z kawy w ogrodzie?

Kawowe fusy przydadzą Ci się również w sytuacji, gdy uprawiasz w domu rośliny doniczkowe lub pielęgnujesz ogród. Wystarczy zmieszać je z ziemią, by poprawić jej strukturę i delikatnie ją zakwasić. Będzie to miało pozytywny wpływ na rośliny kwasolubne. Jednocześnie w ten sposób wykorzystasz fusy z kawy jako nawóz o przedłużonym działaniu, który będzie stopniowo uwalniał potrzebne roślinom mikroelementy, takie jak potas, fosfor oraz magnez. Jeśli natomiast preferujesz płynne odżywki, zalej fusy wodą i taką miksturą podlewaj uprawy. Zaparzone ziarna możesz także wyrzucać na kompost, by wzbogacić go o dodatkowe składniki odżywcze, zastosować do ściółkowania gleby, a nawet jako skuteczną broń w walce ze ślimakami. Wystarczy rozsypać je dookoła roślin chętnie podjadanych przez mięczaki. Fusy są też jednym ze składników potrzebnych do produkcji ekologicznego brykietu. Możesz po niego sięgnąć podczas grillowania z bliskimi.

Możliwości spożytkowania fusów do kawy są naprawdę szerokie. Warto je zbierać i suszyć lub wykorzystywać na bieżąco, co pozwoli zaoszczędzić na gotowych kosmetykach oraz odżywkach do roślin.

 

 

 

 

fusy z kawy jak wykorzystac

 • Kawa Indonezja Flores Beiposo

  Kawa Indonesia Flores Beiposo

  Cena:
  38,18 145,46 
  Wybierz Wybierz opcje
 • Kawa ziarnista

  Kawa Latte Master Blend

  Cena:
  31,77 121,06 
  Wybierz Wybierz opcje
 • Kawa Brazil Peaberries Mocca
  BEST

  Kawa Brazil Peaberries Mocca

  Cena:
  27,58 105,08 
  Wybierz Wybierz opcje