Search
Logowanie Rejestracja

Kawa single origin a kawa blend – na czym polegają różnice?

Lista artykułów blogowych
Cechy i smak kawy single origin

Kawa blend i kawa single origin to dwie popularne kategorie produktów dostępnych w palarniach. Czym charakteryzują się poszczególne ziarna i jakie są między nimi różnice?

Ziarna pochodzące z fazendy Sítio Vargem Grande, która szykuje
mikrolot dla Gorilla Coffe

 

Blend i single origin – co to znaczy?

Blend jest mieszanką dwóch lub więcej kaw, z których każda pochodzi z innego regionu. Mianem single origins (lub speciality) określa się natomiast kawy jednorodne, czyli pochodzące nie tylko z jednego państwa, ale także z tej samej plantacji, a nawet z jednego zbioru. Mieszanki ziaren komponują profesjonalni roasterzy, którzy potrafią stworzyć kompozycję ściśle dopasowaną do indywidualnych preferencji, natomiast kawy single origin powstają na drodze wieloetapowej segregacji surowych nasion, a następnie kontroli ich jakości oraz oceny dokonywanej przez światowych ekspertów. Blendy – które często używane są do espresso – oddają najlepsze cechy poszczególnych rodzajów ziaren, są kompilacją ich smaków i aromatów, tymczasem smak kawy jednorodnej pozostaje unikalny, łatwo rozpoznawalny i trudno pomylić go z innym.

 

 

Inne różnice między mieszankami a kawami jednorodnymi

Zarówno blendy, jak i single origins dostępne w palarniach należą do kaw wysokiej jakości, jednak to te drugie są szczególnie wartościowe dla koneserów. Kawa specialty uzyskuje wysoką ocenę punktową ekspertów, a to oznacza, że jej ziarna spełniają najwyższe wymogi jakościowe. Tego typu nasiona wypalane są lekko lub średnio, by nie pozbawić ich bogatego aromatu. Owoce kawowców, tworzące blend mogą natomiast różnić się wielkością, a co za tym idzie – także stopniem palenia, który uwidacznia się w różnej barwie poszczególnych nasion. Mieszanki zwykle należą do powszechnie dostępnych, podczas gdy kawa speciality występuje w znacznie mniejszej ilości – wszystko ze względu na ograniczenie terenu zbiorów oraz ścisłą kontrolę jakości ziaren.

Coffee blends oraz kawy jednorodne mają inny smak i aromat, wynikające nie tylko z pochodzenia ziaren, ale też ze sposobu ich obróbki, palenia oraz parzenia. Warto wypróbować różne propozycje i przekonać się, który typ kawy najbardziej nam odpowiada. Wyborne produkty z obu kategorii można znaleźć w sklepie Gorilla Coffee.

 

 

 

Czym rożni się kawa single origin od kawy blend?