[lessMoreVisible]

Meksyk to dziesiąty pod względem wielkości światowy producent kawy. Mimo tego, że rolnictwo stanowi zaledwie ok. 5% całkowitego PKB, to każdego roku w kraju średnio wytwarza się ok. 4-5 milionów worków kawy (60 kg/worek). Przy czym należy mieć na uwadze, że picie aromatycznego czarnego napoju tak mocno zakorzeniło się w tradycji oraz kulturze Meksyku, że ponad połowę produkowanej kawy spożywa się w granicach państwa.

[/lessMoreVisible]
[lessMoreHidden]

Kawa z Meksyku – jakość potwierdzona certyfikatami

Głównymi rejonami produkującymi kawę są te położone na południu: Oaxaca, Coatepec, Chiapas, Veracruz i Guerrero, a najsmaczniejsza pochodzi z małych ekologicznych gospodarstw. Kawowce rosną na organicznych plantacjach, gdzie ziemię użyźnia się tylko nawozami zwierzęcymi oraz naturalnym kompostem. Dzięki poprawie jakości gleby, krzewy mogą bez problemów dojrzewać w cieniu innych drzew, co bardzo korzystnie wpływa na aromat i smak naparu.

Warto podkreślić, że Meksyk należy do grupy państw wytwarzających największe ilości kawy organicznej, a jej jakość potwierdzają odpowiednie certyfikaty (Rainforest Alliance. Fairtrade Foundation, Utz Kapeh).

Kawa, Meksyk i nieco historii

Fakt, że meksykańska kawa powstaje głównie w małych gospodarstwach, to zasługa panującego w kraju systemu ejido. Poprzedziły go historyczne zawirowania, obejmujące m.in. ogromny wyzysk pracowników plantacji, jaki miał miejsce w XIX wieku, oraz wprowadzoną w 1917 roku konstytucję. Na mocy nowego prawa właściciele wielkich posiadłości zostali wywłaszczeni na rzecz bezrolnego chłopstwa. W rezultacie rolnictwo Meksyku oparło się na malutkich farmach.

Produkcja kawy przeżywała w krótkim czasie wzloty i upadki. W latach 50. nastał prawdziwy kawowy boom, który trwał do końca lat 80. Wtedy na prowadzenie wysunęła się tania kawa konkurencji z Brazylii oraz innych krajów, co meksykańscy przedsiębiorcy odczuli bardzo boleśnie. Następne dziesięciolecie było pasmem ekonomicznych porażek i rekordowych spadków zysków. Plantatorzy popadali w problemy finansowe, a ziarna drastycznie traciły na jakości. W ciągu kolejnych dekad sytuacja na meksykańskim rynku stopniowo się normowała. Obecnie sprzedaż lokalnej kawy dobija do ok. 5 milionów worków rocznie. Porównując ze złotymi latami w biznesie, gdy co roku produkowano ponad 20 milionów worków, to niewiele, ale najważniejsze, że obecnie rynek cechuje się dużą stabilnością.

Kawa z Meksyku – gdzie rośnie?

Kawa z Meksyku jest uprawiana w południowej części kraju. Nie w każdym z tych regionów istnieją dobre warunki do produkcji kaw wysokiej jakości, ale z pewnością posiada takie Chiapas. Tutejsze odmiany potrafią zaskoczyć pijącego złożonym smakiem, w którym można się doszukać goździków, brzoskwiń czy waty cukrowej.

Inne regiony także mają się czym pochwalić. Przykładowo, ziarna z Oaxaca uzyskamy napar, który zachwyca lekkością migdałów i mlecznej czekolady, natomiast Altura wprawia w błogość posmakiem czekolady, karmelu oraz cytrusów. Słynna odmiana Maragogype może pochwalić się ziarnami o imponującej długości, które dochodzą aż do 2.5 cm. Z powodu rozmiaru ziarna są nazywane również słoniowymi (elephant bean). Dojrzewają dłużej niż standardowe, nabierając przy tym słodyczy, a bukiet zapachowy naparu staje się wyjątkowo bogaty. Jednocześnie ta odmiana zawiera dużo kofeiny.

Średnie wysokości, na których rosną meksykańskie kawowce, to 1500-2000 m n.p.m., a jedyny gatunek kawy uprawianej w Meksyku to Arabica. Ziarna zazwyczaj poddawane są obróbce na mokro, a wyróżniają się na tle innych krajów dużą różnorodnością. Przyczynia się do tego produkcja na niewielkich farmach rozsianych po całym obszarze – każda z nich nadaje wyrobom własny charakter umożliwiający prostą identyfikację.

Co sprawia, że kawa z Meksyku smakuje tak wyjątkowo?

Jeżeli ktoś kocha smak i zapach, jaki niesie ze sobą kawa, Meksyk z pewnością go zachwyci. Aromat świeżo zaparzonego naparu można poczuć wszędzie, ponieważ picie go to dla mieszkańców niemal rytuał.

Ojczyznę Majów warto odwiedzić nie tylko z powodu czarnego złota, lecz także dla piękna licznych zabytków, plaż oraz zamieszkujących ją ludzi.

[/lessMoreHidden]

Wyświetlanie wszystkich wyników: 2

Dodaj do listy zakupów

Kawa Decaf Organic Mexico Swiss Water

41,77 167,16 

Kawa Decaf Organic Mexico Swiss Water

Kawa organiczna, bezkofeinowa. Nuty czekolady, orzecha i kakao, delikatnie cytrusowa. Pozbawiona kofeiny przy użyciu wody i węgla aktywnego.

Kraj – Meksyk
100% Arabica
Stopień palenia – Średnio
Metoda obróbki ziaren – Swiss Water
Rekomendacja zaparzania – ekspres, kawiarka, aeropress, drip/przelew, frenchpress
Certyfikaty – Swiss Water, BIO

kawa meksyk

Nowość

Dodaj do listy zakupów
Dodaj do listy zakupów

Kawa Meksyk Muxbal Estate 

45,08 171,74 

Kawa Meksyk Muxbal Estate

Doskonała kawa o gładkim, owocowo-czekoladowy smaku. Bogactwo i słodycz tropikalnych aromatów. Karmelowa słodycz melasy.

Kraj pochodzenia – Meksyk
Region –  Chiapas
Farma – Muxbal Estate
Farmer – Maeggi Rodriguez
100% Arabika
Metoda obróbki ziaren – Natural
Odmiana botaniczna
Stopień palenia – średnio
Rekomendacja zaparzania – ekspres, kawiarka, areopres, french press, drip/przelew ręczny